Pomylonego nazwiska nie da się sprostować - WSA o błędzie w decyzji administracyjnej

Błąd pisarski to widoczne, niezamierzone i niewłaściwe użycie słowa lub określenia, zastosowanie niewłaściwej pisowni bądź też pominięcie wyrazu lub litery. To wada o charakterze technicznym i nieistotnym.

Aktualizacja: 13.03.2021 09:47 Publikacja: 13.03.2021 00:01

Urzędnik to nie cudotwórca

Urzędnik to nie cudotwórca

Foto: Adobe Stock

Pomylić się może każdy – i obywatel, i urzędnik. Jednak naprawienie błędu popełnionego przez administrację, zwłaszcza gdy wkradnie się on do decyzji, wymaga zastosowania odpowiedniego trybu. I o tym, że nie każdy błąd urzędnika da się naprawić od ręki, przypomniał ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 26 lutego 2021 r.

W sprawie chodziło o błąd w decyzji prezydenta miasta o przyznaniu zasiłku celowego na zakup żywności na przygotowanie jednego ciepłego posiłku dziennie w kwocie 135 zł. Parę dni po jej wydaniu urzędnicy dopatrzyli się pomyłki w jej adresacie. Postanowili ją sprostować. W miejsce dwóch nazwisk odbiorców świadczenia pozostawiono tylko jedno. Urzędnicy magistratu uznali, że skoro o przyznanie zasiłku zawnioskowała jedna osoba dla siebie, to mogli pomyłkę potraktować jako oczywisty błąd pisarski. Tak samo uznało Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami