Emisja obligacji w uchwale czy budżecie

- Gmina planuje podjąć na początku styczniu uchwałę w sprawie emisji obligacji na sfinansowanie deficytu planowanego. Budżet został już (w grudniu uchwalony na 2021), nie został w nim określony limit zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych. Czy przyjęcie uchwały przez radę gminy będzie legalne i „zastąpi" ten limit? – pyta czytelnik.

Publikacja: 07.12.2020 17:00

Emisja obligacji w uchwale czy budżecie

Foto: Adobe Stock

Analiza zapytania wymaga zasadniczo odniesienia się do stosownych regulacji prawnych ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 869 z późn. zm.). Tytułem wstępu warto przypomnieć o regulacji prawnej, w ogólności dopuszczającej zaciąganie zobowiązań przez jednostki samorządu terytorialnego. Stanowi w tym zakresie art. 89 ww. ustawy. Z jego treści wynika zaś, że – jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać kredyty i pożyczki oraz emitować papiery wartościowe na:

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Jakie zmiany w szkoleniu urzędników?
Administracja
Egzamin na urzędnika mianowanego. Jakie zmiany w 2025 roku?
Administracja
Pożyczka dla szpitala a VAT
Administracja
Kto ustala skład społecznej komisji mieszkaniowej - orzeczenie WSA
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Administracja
Dlaczego warto zainteresować się partnerstwem publiczno-prywatnym?