Odpłatne świadczenie usług przez powiat z VAT

Świadczona przez powiat usługa kwalifikacji uczestników do rehabilitacji oraz wydawania orzeczeń o potrzebie rehabilitacji podlega opodatkowaniu VAT – uznał organ skarbowy.

Publikacja: 21.10.2019 17:30

Odpłatne świadczenie usług przez powiat z VAT

Foto: Adobe Stock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 19 września 2019 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4012.286.2019.2.AS) rozstrzygnął kwestię opodatkowania podatkiem VAT usługi świadczonej przez powiat w ramach realizacji jego zadań wynikających z ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, świadczonych w oparciu o umowę cywilnoprawną.

Wniosek w omawianej sprawie złożył powiat, będący czynnym podatnikiem VAT. Przygotowywał się on do udziału w projekcie realizowanym w ramach programu współfinansowanego przez Unię Europejską oraz budżet państwa. Udział powiatu polegać miał na świadczeniu na rzecz zamawiającego usługi polegającej na kwalifikacji uczestników do rehabilitacji kompleksowej przez zespół orzekający, funkcjonujący jako punkt kwalifikacyjny na terenie powiatu, w oparciu o zawartą z zamawiającym umowę o charakterze cywilnoprawnym. Planowana umowa miałaby charakter odpłatny, przy czym wynagrodzenie za świadczone usługi byłoby w całości przeznaczone na wynagrodzenie dla członków zespołu orzekającego oraz wydatki statutowe, tj. zakup materiałów biurowych niezbędnych do realizacji zadania.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Jakie zmiany w szkoleniu urzędników?
Administracja
Egzamin na urzędnika mianowanego. Jakie zmiany w 2025 roku?
Administracja
Pożyczka dla szpitala a VAT
Administracja
Kto ustala skład społecznej komisji mieszkaniowej - orzeczenie WSA
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Administracja
Dlaczego warto zainteresować się partnerstwem publiczno-prywatnym?