Aktualizacja: 21.10.2019 08:26 Publikacja: 21.10.2019 17:00
Foto: Adobe Stock
Rz: Stowarzyszenie Prawa Zamówień Publicznych, którego jesteście Państwo członkami przygotowało raport „Przesłanki wykluczenia – praktyka stosowania w krajach UE oraz EFTA". Chodzi oczywiście o przesłanki wykluczenia z postępowań o zamówienie publiczne. Skąd pomysł takiego raportu?
Aldona Kowalczyk: Wszyscy członkowie naszego Stowarzyszenia zaangażowani w prace nad raportem są praktykami. Doradzamy i wykonawcom, i zamawiającym, chodzimy do Krajowej Izby Odwoławczej, sądów. Widzimy, jakie kwestie budzą w praktyce wątpliwości, stają się przedmiotem dyskusji przed organami rozstrzygającymi spory przetargowe. Instytucja wykluczenia wykonawcy ma zaś fundamentalne znaczenie dla wszystkich stron postępowania o zamówienie publiczne. Zamawiający musi wiedzieć, jak prawidłowo stosować przepisy, a dla wykonawcy bardzo ważna jest pewność jego sytuacji prawnej. Czytając zaś przepisy dyrektyw unijnych, jak i przepisy prawa zamówień publicznych obowiązujące w Polsce, mieliśmy różne wątpliwości, niekiedy również na tle orzeczeń, które zapadały w niektórych sprawach, bo odczytywaliśmy przepisy polskiego PZP w świetle wykładni prounijnej inaczej niż organ orzekający. Stąd pojawiła się inicjatywa sprawdzenia: jak ta fundamentalna instytucja – bo nie ma przecież bardziej dotkliwej dla wykonawcy sankcji niż wykluczenie go z postępowania, porównywalne jest to tylko z odrzuceniem oferty – jest stosowana w innych krajach, w jaki sposób wdrożono tam przepisy dyrektyw unijnych o wykluczeniu, jak się je w praktyce stosuje i w jakim kierunku rozwinęło się orzecznictwo.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” tradycyjnie poświęcamy sporo miejsca funkcjonowaniu spółek komunalnych i ich organów.
Nieprzyjęcie planu ogólnego do 2026 r. oznacza dla gminy poważne konsekwencje.
W ostatnim roku weszły w życie istotne zamiany w zakresie czasu pracy, jego rozliczania i wynagradzania w korpusie służby cywilnej.
Rada nadzorcza w spółce z o. o. z udziałem jednostki samorządu terytorialnego działa przede wszystkim w ramach posiedzeń. Powinny się one obywać nie rzadziej niż raz w każdym kwartale roku obrotowego.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Instytucja wyłączenia dostępu do akt sprawy podatkowej nie służy eliminowaniu z nich zbędnych dokumentów, czyli takich, które nie mają znaczenia dla jej wyjaśnienia.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
W regionie odbył się kongres poświęcony dostępności w turystyce społecznej. Ukazał się także album „Dolny Śląsk po królewsku” w wersji dostosowanej dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Od przyszłego roku dla lokalnych władz wartość CIT wypracowana przez firmy działające na ich terenie będzie miała wpływ na samorządowe finanse – to efekt reformy, która zacznie obowiązywać od 2025 r.
Kancelaria Premiera kupuje profesjonalną zamiatarkę w cenie ekskluzywnej limuzyny – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Opozycja pyta, czy nie dałoby się tam posprzątać taniej.
Błędy w szacowaniu wartości zamówień lub ich niezasadny podział przez beneficjentów mogą skutkować nałożeniem korekty finansowej. Jakich zasad należy przestrzegać i jakich błędów unikać, by prawidłowo rozliczyć dofinansowanie?
Zamówienia publiczne na rynku IT ze względu na jego specyfikę nie są łatwe. Jak się do tego przygotować?
Wystąpienie przesłanek wykluczenia nie przesądza o wykluczeniu wykonawcy z postępowania o zamówienie publiczne. Przed podjęciem takiej decyzji zamawiający powinien przeprowadzić tzw. dwustopniowy „test proporcjonalności”.
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
Wszyscy byśmy chcieli, żeby ta wojna się skończyła. Tylko chcemy, żeby skończyła się sprawiedliwym pokojem. Z punktu widzenia Rzeszowa najważniejszy jest fakt utrzymania dalej bazy wojskowej NATO i obecności wojsk sojuszu w naszym regionie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas