Aktualizacja: 12.11.2019 15:48 Publikacja: 12.11.2019 18:15
Foto: Adobe Stock
Na mocy uchwały podjętej 16 kwietnia 2019 r., Komitet Standardów Rachunkowości przyjął nowy Krajowy Standard Rachunkowości nr 13 pod nazwą „Koszt wytworzenia jako podstawa wyceny produktów". Standard ten stanowi wyczerpujące rozwinięcie zasad wyceny określonych w ustawie o rachunkowości, przyjętych dla rzeczowych składników aktywów obrotowych będących wyrobami gotowymi.
Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości, rzeczowe składniki aktywów obrotowych wycenia się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia. Warunkiem jest jednak, aby tak ustalona wartość nie przekraczała cen ich sprzedaży możliwych do uzyskania na dzień bilansowy. W przypadku wyrobów gotowych należy korzystać z kosztu wytworzenia. Zgodnie z ustawową definicją, koszt wytworzenia powinien obejmować koszty bezpośrednio związane z wytworzeniem danego produktu oraz tzw. uzasadnioną część kosztów pośrednich. Ustalenie tych kosztów dotychczas stwarzało przedsiębiorstwom największe problemy. Z pomocą przychodzi nowy standard, który rozwija ustalenia opisane w ustawie.
Przedsiębiorcy wytwarzający odpady na budowie mają obowiązek ich segregacji. Nie muszą jednak robić tego samodzielnie, mogą zlecić segregację firmie zewnętrznej.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Podmiot, który wytwarza odpady podczas robót budowlanych powinien starać się segregować odpady zaraz po ich powstaniu – radzi Kinga Kamionka, prawnik w Kancelarii Andersen w zespole prawa ochrony środowiska.
Firmy, szczególnie te z sektora małych i średnich nie będą narzekać. Instytucje odpowiedzialne za wdrażanie poszczególnych działań, opisanych w programach unijnych, szykują dla nich konkursy.
Od stycznia 2025 roku obowiązują zmiany w przepisach podatkowych, ważne dla firm.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Polskie prawo oferuje instrumenty, które mogą pomóc w sukcesji lub w długoterminowym zarządzaniu majątkiem prywatnym czy rodzinnym. Każdy z nich ma zalety i wady. Wybór danego rozwiązania powinien być dostosowany do specyfiki biznesu oraz zakresu jego działalności.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
W przyszłym roku dodatek podatkowo-rachunkowy zmieni tytuł i pojawią się w nim nowe stałe rubryki, m.in. poradnik dla biur rachunkowych, poradnik dla małej firmy oraz porady ekspertów.
Rozliczanie kosztów pracowniczych na koniec roku to jeden z kluczowy elementów zamknięcia rocznego. Dział księgowości musi uwzględnić nie tylko standardowe wynagrodzenia, ale również premie, świadczenia dodatkowe i niewykorzystane urlopy.
Procedura ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą przez nie wartości obejmuje m.in. ustalenie takiego odpisu w odniesieniu do aktywów wypracowujących korzyści ekonomiczne pojedynczo.
Raportowanie odpowiedzialnego rozwoju obejmie w przyszłym roku największe firmy, a potem będzie stopniowo rozszerzane.
Trudno obecnie jednoznacznie rozstrzygnąć, w którym roku po raz pierwszy podatek wyrównawczy powinien obciążyć wynik finansowy jednostki sporządzającej sprawozdania finansowe na podstawie ustawy o rachunkowości. Wątpliwości powstają też na tle stosowania zmienionego Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 12.
Nie rzadziej niż na każdy dzień bilansowy jednostka ustala, czy zachodzi potrzeba przeprowadzenia procedury ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą przez nie wartości.
Zdaniem fiskusa podatnicy będący na estońskim CIT, którzy wykazali stratę bilansową, nie mogą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych.
Tablety stają się powszechnym narzędziem pracy wykorzystywanym w wielu firmach bez względu na wielkość obrotów czy liczbę pracowników. Kwalifikowanie nabycia takiego składnika majątku zależy w dużej mierze od podatnika.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas