Sprawozdania finansowe: koszt wytworzenia według nowego standardu rachunkowości KSR nr 13

Nowy standard po raz pierwszy będzie stosowany do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2019 r. W drodze decyzji podjętej przez zarząd, możliwe jest również jego wcześniejsze zastosowanie.

Publikacja: 12.11.2019 18:15

Sprawozdania finansowe: koszt wytworzenia według nowego standardu rachunkowości KSR nr 13

Foto: Adobe Stock

Na mocy uchwały podjętej 16 kwietnia 2019 r., Komitet Standardów Rachunkowości przyjął nowy Krajowy Standard Rachunkowości nr 13 pod nazwą „Koszt wytworzenia jako podstawa wyceny produktów". Standard ten stanowi wyczerpujące rozwinięcie zasad wyceny określonych w ustawie o rachunkowości, przyjętych dla rzeczowych składników aktywów obrotowych będących wyrobami gotowymi.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości, rzeczowe składniki aktywów obrotowych wycenia się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia. Warunkiem jest jednak, aby tak ustalona wartość nie przekraczała cen ich sprzedaży możliwych do uzyskania na dzień bilansowy. W przypadku wyrobów gotowych należy korzystać z kosztu wytworzenia. Zgodnie z ustawową definicją, koszt wytworzenia powinien obejmować koszty bezpośrednio związane z wytworzeniem danego produktu oraz tzw. uzasadnioną część kosztów pośrednich. Ustalenie tych kosztów dotychczas stwarzało przedsiębiorstwom największe problemy. Z pomocą przychodzi nowy standard, który rozwija ustalenia opisane w ustawie.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Odpady na budowie – nowe regulacje już obowiązują
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Biznes
Nowe wymogi dla firm z branży budowlanej
Biznes
Na jakie dotacje mogą liczyć przedsiębiorcy w 2025 roku?
Biznes
Ważnie zmiany podatkowe w 2025 roku
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Biznes
Kilka sposobów na sukcesję rodzinnej firmy
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay