Reklama
Rozwiń

Sygnaliści - nowa dyrektywa UE

Rada Unii Europejskiej przyjęła 7 października 2019 roku nową unijną dyrektywę o ochronie osób, które zgłaszają przypadki łamania przepisów prawa Unii. Jest to pierwszy kompleksowy akt prawny w zakresie ochrony sygnalistów (whistleblowers).

Aktualizacja: 09.11.2019 13:53 Publikacja: 09.11.2019 00:01

Sygnaliści - nowa dyrektywa UE

Foto: Adobe Stock

Regulacje dotyczące sygnalistów, czyli osób informujących o naruszeniach, zwykle w ich własnych organizacjach, są wprawdzie znane od lat, także w prawie polskim, są to jednak regulacje fragmentaryczne. Definicje legalne skupiają się m.in. na: statusie pracownika, działaniu w dobrej wierze, raportowaniu do przełożonych lub instytucji nieprawidłowości lub przestępstw w miejscu pracy.

Kodeks pracy, mimo kompleksowej regulacji stosunku pracy, nie zawiera definicji omawianego terminu. Środki przewidziane w k.p., można określić jako ogólne i niewystarczające zasady ochrony pracowniczej. Sąd nie ma obowiązku weryfikacji prawdziwości przyczyny zwolnienia wskazanej przez pracodawcę, a pracownik może napotkać trudności przy udowodnieniu, że zwolnienia dokonano w odwecie za zgłoszenie nieprawidłowości. Taka sytuacja, w przypadku braku systemowej ochrony prawnej sygnalistów, jest niepożądana.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama