Aktualizacja: 08.10.2019 13:50 Publikacja: 08.10.2019 16:15
Foto: Adobe Stock
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 17 lipca 2019 r. (0115-KDIT2-2.4011.189.2019. 1.ŁS).
W przedstawionym w interpretacji stanie faktycznym spółka świadcząca usługi budowlano-remontowe zatrudnia inspektorów nadzoru budowlanego, którzy m.in. dokonują przeglądów technicznych obiektów. Pracownicy w związku z realizacją zleconych zadań wykonują niekiedy pracę w wymiarze nadliczbowym. W sytuacji, gdy wymiar nadliczbowy przekracza 3 godziny ponad standardowy 8-godzinny dobowy czas pracy, pracodawca zapewnia pracownikom możliwość spożycia ciepłego posiłku, którego koszty są w całości finansowane przez spółkę ze środków obrotowych. Skorzystanie z możliwości spożycia posiłku jest dobrowolną decyzją pracowników, wykonujących pracę w danym dniu w godzinach nadliczbowych. Celem takiego działania pracodawcy jest zminimalizowanie opóźnień w realizowanych zleceniach, zwiększenie efektywności i motywacji pracowników, a także zapewnienie odpowiedniego poziomu sprawności i koncentracji. Spółka podkreśla, iż w przypadku nieskorzystania z ciepłego posiłku przez pracownika wykonującego pracę w wymiarze nadliczbowym, nie przysługuje mu z tego tytułu ekwiwalent o wartości posiłku ani jakakolwiek inna rekompensata.
Przedsiębiorcy są zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń. Ci, którzy zarejestrowali działalność w Krajowym Rejestrze Sądowym, muszą to uczynić już od 1 kwietnia 2025 roku.
Przedsiębiorcy figurujący w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) będą zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń elektronicznych, wpisanego do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE).
Ustawa o fundacji prywatnej została uchwalona w celu zapewnienia obywatelom Austrii ochrony majątku oraz jego wielopokoleniowego planowania. Zyskała jednak również popularność wśród zagranicznych inwestorów.
Ustawa implementująca w Polsce Dyrektywę CSRD weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. Celem dyrektywy jest wspieranie transformacji ekologicznej oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Gospodarka nadal odczuwa skutki pandemii Covid-19 i trwającej wojny w Ukrainie. Wydarzenia te utrudniły działalność wielu branż i realizację umów na ustalonych wcześniej warunkach. Czy i kiedy można dokonać zmiany umowy?
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Trzeba podwyższyć próg zarobków obligujący do płacenia 32-proc. PIT. Takiego złagodzenia podatku domagają się pracownicy administracji skarbowej.
Od użyczenia mieszkania, za które zatrudniony płaci miesięcznie 10 zł, można nie odprowadzać składek. To przełom w stanowisku ZUS.
Usługa Twój e-PIT, umożliwiająca złożenie rocznej deklaracji podatkowej online, jest dużym ułatwieniem dla podatników. W wielu przypadkach wystarczy tylko zaakceptować gotowe zeznanie. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawiera ono większości dostępnych ulg. Aby z nich skorzystać, należy je samodzielnie dopisać.
Ustawodawca nie przewidział zwolnienia od podatku VAT dla odpłatnego udostępniania budynków.
Zdecydowana większość ankietowanych w Panelu Ekonomistów „Rzeczpospolitej” nie uważa pomysłu nadgodzin wolnych od podatku dochodowego za dobry pomysł. Obawiają się m.in., że stworzyłoby to pole do nadużyć.
Podatnicy, którzy liczą na zwrot podatku dochodowego za 2024 r., nie powinni zwlekać ze złożeniem rocznego rozliczenia. Im szybciej to zrobią, tym szybciej dostaną od skarbówki kwotę wykazanej nadpłaty.
Przedsiębiorca na skali składa PIT-36, na liniówce PIT-36L, a ryczałtowiec PIT-28. Wszyscy mogą skorzystać z zeznań przygotowanych przez fiskusa w serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Ale trzeba sporo w nich dopisać.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas