Na czym polega korekta jednostronna

Od października 2019 r. obowiązuje ustawa o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych, która obejmuje przepisy odnoszące się do procedur i postępowania w zakresie m.in. zawierania uprzednich porozumień cenowych czy rozstrzygania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania.

Publikacja: 27.07.2021 17:00

Na czym polega korekta jednostronna

Foto: AdobeStock

Jedną z istotnych zmian, jakie wprowadziła ustawa o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (dalej: ustawa), są przepisy dotyczące dokonywania korekt przez podmioty powiązane w Polsce podyktowanych decyzją zagranicznych organów podatkowych.

Zgodnie z rozdz. 3 ustawy, w myśl art. 64, w przypadku gdy polski podmiot powiązany chce wyeliminować podwójne opodatkowanie, powstałe w związku z tym, że w ramach zagranicznej kontroli dochody polskiego podmiotu włączono do dochodów zagranicznego podmiotu powiązanego oraz odpowiednio opodatkowano, i chce także dokonać korekty dochodów w Polsce (za dany rok podatkowy objęty kontrolą), niezbędne jest złożenie wniosku do Ministerstwa Finansów.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama