Aktualizacja: 20.04.2021 13:08 Publikacja: 20.04.2021 16:00
Foto: Adobe Stock
Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w ramach której sprzedaje na stronach internetowych na rzecz osób fizycznych wirtualne przedmioty poprzez mechanizm tzw. lootboxów. Mechanizm ten polega na tym, że nabywca korzysta z wirtualnej „skrzynki" w której znajdują się losowo dobrane przedmioty (broń, „apteczki" pozwalające na odzyskanie siły w grze, tzw. skiny zmieniające ubiór wirtualne postaci lub kolorystykę uzbrojenia, cyfrowy klucz do gier itp.). Mechanizm „lootboxa" polega na tym, że w zamian za określoną kwotę pieniędzy (względnie ekwiwalent w postaci różnego rodzaju punktów, wirtualnego portfela) grający nabywa prawo do zakupu przedmiotu ze „skrzynki". Przedmiot w chwili zakupu, tj. przekazania wynagrodzenia/zapłaty pozostaje nieznany i zostaje wybrany po otwarciu „skrzynki" w drodze losowania przeprowadzonego przez komputerowy algorytm. Płatność za sprzedane przedmioty realizowane są poprzez firmy oferujące usługę typu „premium SMS" lub w inny sposób m.in. płatność kartą płatniczą lub walutami wirtualnymi. Przedsiębiorca pozyskuje wirtualne przedmioty przede wszystkim poprzez strony internetowe, a po zakupie otrzymuje dokument zawierający logo/nazwę strony pośrednika, nazwę wirtualnego przedmiotu oraz cenę. Przedsiębiorca dodatkowo posiada potwierdzenie przelewu za zakupiony wirtualny przedmiot wynikający z rachunku bankowego lub innego serwisu transakcyjnego. Czy sprzedaż tych wirtualnych przedmiotów podlega VAT? – pyta czytelnik.
Gdy przedsiębiorcy zagrożeni niewypłacalnością decydują się na skorzystanie z postępowania restrukturyzacyjnego, wpływa to na sytuację prawną ich wierzycieli, np. w większości przypadków wyklucza możliwość wszczęcia egzekucji.
Mimo ambitnych założeń regulacji unijnych sytuacja podmiotów, których prawa są naruszane w internecie, nie uległa znaczącej poprawie. Nadal występują obszary wymagające pilnej interwencji, aby zmusić big techy do rzeczywistej ochrony praw użytkowników.
Importerzy towarów muszą składać kwartalne sprawozdania o emisji gazów cieplarnianych wynikające z ich importu w danym kwartale. Kolejne taki raport trzeba złożyć 31 stycznia br., co oznacza, że zostało mało czasu na zebranie danych.
Zgłoszenie przez wspólnika spółki komandytowej żądania wypłaty zysku jest jedyną czynnością, jaką powinien podjąć w celu uzyskania należnej mu wypłaty. Nie ma znaczenia, czy spółka sporządziła i zatwierdziła w ustawowym terminie sprawozdanie finansowe.
Brak precyzyjnych wytycznych odnośnie do tego, jak kwalifikować usługi pośrednictwa finansowego, stanowi wyzwanie dla sektora finansowego, co jest szczególnie kłopotliwe w przypadku konieczności aneksowania umów zgodnie z wymogami DORA.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Jeżeli strony transakcji uzgodniły, że zapłatą za wkład niepieniężny jest wartość emisyjna akcji, to ta właśnie wartość, a nie wartość nominalna akcji, stanowi podstawę opodatkowania VAT – orzekł TSUE w wyroku z 8 maja 2024 r. Jak ten wyrok wpływa na opodatkowanie VAT aportów przekazywanych przez gminy do spółek komunalnych?
Przekazanie prezentu w zamian za wykupienie prenumeraty jest świadczeniem pomocniczym w stosunku do świadczenia głównego polegającego na dostawie czasopism. Nie należy uważać go za odrębną transakcję nieodpłatnego przekazania towarów. Wobec tego nie podlega opodatkowaniu VAT.
Sprzedaż towarów i usług za symboliczną złotówkę ma istotny wpływ na ustalenie podstawy opodatkowania VAT. W przypadku promocyjnych cen, cena faktycznie zapłacona przez klientów pomniejszana jest o kwotę VAT należnego.
Rekompensata udzielona w ramach programu pomocy dla sektorów energochłonnych związanej z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r. nie podlega opodatkowaniu VAT.
Y. spółka z o.o. oraz X. spółka z o.o. utworzyły 1 lipca 2023 r. grupę VAT, która od tego dnia jest zarejestrowana jako poddanki VAT czynny. Przedstawicielem grupy VAT jest spółka X. Głównym udziałowcem spółki Y. jest ona sama. Spółka X. wniosła aportem do spółki Y. nieruchomość zabudowaną budynkami magazynowymi. Czy aport nieruchomości do spółki Y. dokonany przez spółkę X., w okresie trwania grupy VAT w skład której wchodzą obie spółki, podlega podatkowi od towarów i usług?
Nowy system kaucyjny może się okazać kosztowny dla producentów napojów w szklanych opakowaniach.
Aplikacje mobilne umożliwiające naukę języków obcych cieszą się coraz większą popularnością. Przy czym, uzyskanie pełnego dostępu do udostępnianych materiałów często wiążę się z wykupieniem abonamentu, na określony czas. W związku z tym pojawia się pytanie o opodatkowanie VAT usług świadczonych przez twórców takich platform.
Konstytutywną cechą składającą się na konstrukcję podatku od towarów i usług jest istnienie identyfikowalnego odbiorcy świadczenia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas