Aktualizacja: 07.10.2021 07:42 Publikacja: 07.10.2021 11:49
Foto: Adobe Stock
Tarcza antykryzysowa wprowadziła preferencyjne zasady rozliczenia dla przedsiębiorców, którzy angażują się w walkę z COVID-19. Między innymi dotyczące amortyzacji środków trwałych. Jakie są z tego korzyści pokazuje interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 września 2021 r. (nr 0111-KDIB2-1.4010.252.2021.1.BKD).
Wystąpiła o nią spółka z o.o. zajmująca się produkcją wyrobów kosmetycznych i toaletowych. Podkreśla, że w czasie epidemii koronawirusa zwiększyło się zapotrzebowanie na środki do dezynfekcji rąk oraz powierzchni. Dlatego podjęła decyzję o zwiększeniu produkcji. Zainwestowała w nowe rzeczy: urządzenia do przycinania pompek, napełniania tub (tubiarki) oraz mieszalnik. Zapewnia, że są one przeznaczone wyłącznie do wytwarzania żeli oraz płynów antybakteryjnych. Nie wyklucza jednak, że jeśli zmniejszy się koniunktura związana z epidemią, nabyte rzeczy będą wykorzystywane do wytwarzania produktów kosmetycznych. Na razie jednak nie można przewidzieć, kiedy to nastąpi.
Produkty cyfrowe podłączone do internetu to ogromne ułatwienie. Ale mają też drugie oblicze – mogą być niebezpieczne.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Sprzedaż swojego „udziału” umożliwia wspólnikowi rozstanie się ze spółką osobową, bez konieczności przeprowadzenia jej likwidacji. Jakie warunki trzeba spełnić, by skutecznie sfinalizować sprzedaż udziałów w spółkach: jawnej, partnerskiej, komandytowej?
Jest kilka wyzwań, które mogą zadecydować o powodzeniu procesu sukcesji.
Unia Europejska wprowadza kolejne wymogi dla cyfrowego świata. Szczególne obostrzenia dotyczą m.in.: przeglądarek, menedżerów haseł, VPN, systemów zarządzania siecią, routerów, inteligentnych urządzeń domowych. Co w praktyce oznacza Akt o Cyberodporności i jak przedsiębiorcy mają przygotować się do zmian?
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
W ostatnich tygodniach do sądów zaczęły trafiać pozwy Polskiego Funduszu Rozwoju przeciwko przedsiębiorcom, którzy korzystali z rządowych programów Tarcza Finansowa 1.0 i Tarcza Finansowa 2.0. Na co powinni przygotować się beneficjenci pomocy? Jakie działania podjąć?
Gdy pracownik jedzie w podróż służbową prywatnym motocyklem, pracodawca może rozliczyć w kosztach poniesione na ten cel wydatki na takich samych zasadach jak na podróż odbywaną samochodem.
Do datio in solutum nie ma zastosowania ograniczenie w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów straty powstałej na takiej transakcji przewidziane dla czynności odpłatnego zbycia.
Skutki podatkowe przeniesienia nakładów inwestycyjnych dokonanych na nieruchomości, należy traktować jako odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu 23-proc. stawką VAT i udokumentować fakturą.
Sprzedaż przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników, który będzie kontynuował działalność gospodarczą prowadzoną dotąd przez spółkę jawną, będzie sprzedażą wyłączoną z opodatkowania VAT.
Pensję pełnomocnika można rozliczyć w podatkowych kosztach. Także wtedy, gdy jest nim własne dziecko.
Zdarza się, że jednostki kultury nabywają usługę artystyczną od zagranicznych artystów, którzy są reprezentowani przez agencje artystyczne. Czy płatnik dokonując wypłaty wynagrodzenia na rzecz agenta powinien badać swoje obowiązki w zakresie podatku u źródła?
• Ta interpretacja ucieszy biznesmenów, którzy robią firmowe zakupy online • Amortyzacja wynajmowanego mieszkania. Co mówią skarbówka i sądy? • Budynek i budowla z nowymi definicjami na potrzeby podatku • Zwolnienia VAT dla małych firm - Sejm zdecydował • Kasowy PIT - wiadomo, kto skorzysta • Jak płaci ZUS europoseł z firmą • Jak firmy oceniają uprawnienia rodzicielskie pracowników po roku obowiązywania? • Ważne terminy na ten tydzień
Przedsiębiorca kupujący towary na zagranicznej platformie internetowej może zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Nawet jak nie dostanie od sprzedawcy faktury.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas