W jakiej formie i na jakich zasadach zawrzeć umowę konsorcjum?

Projektując umowę konsorcjum strony mają duży zakres swobody – mogą utworzyć ją jako spółkę cywilną lub zawrzeć konsorcjum całkowicie poza tą kodeksową konstrukcją.

Publikacja: 07.10.2021 11:55

W jakiej formie i na jakich zasadach zawrzeć umowę konsorcjum?

Foto: Adobe Stock

Tematyka konsorcjów i ich działalności pozostaje niezmiennie istotna w związku z realizacją zamówień publicznych, a przy tym budzi wciąż liczne wątpliwości. W ramach kilku artykułów postaramy się przekazać Państwu elementy wiedzy dotyczącej organizacji i funkcjonowania konsorcjów na rynku. Celem pierwszego, poniższego artykułu jest wprowadzenie do tematyki poprzez wskazanie możliwych form działania konsorcjów.

Umowa konsorcjum, poza nielicznymi wyjątkami (konsorcjum bankowe dla wspólnego udzielenia kredytu) nie jest uregulowana prawnie. Stanowi wytwór praktyki, kształtowanej przez nieco zmienne orzecznictwo. Potrzeby obrotu gospodarczego skłoniły przedsiębiorców do szukania form wspólnego wykonywania określonych przedsięwzięć. U podstaw związania się stron umową konsorcjum leży wykonanie konkretnego zamierzenia inwestycyjnego, w odróżnieniu na przykład od spółek osobowych lub kapitałowych, przewidzianych na potrzeby trwałej współpracy.

Pozostało 93% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Biznes
Europejski Niebieski Ład – nowe wyzwania dla firm
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne