Aktualizacja: 15.03.2025 05:57 Publikacja: 12.01.2022 08:00
Hakerzy poczynają sobie coraz śmielej.
Foto: Andrey Popov
Analitycy z Sophos wskazują, że cyberprzestępcy będą coraz szybciej wykorzystywać luki w urządzeniach i systemach do instalowania złośliwego oprogramowania. Na znaczeniu zyskają też techniki umożliwiające generowanie fałszywych obrazów i dźwięku, które będą wykorzystywane m.in. w atakach phishingowych czy kampaniach dezinformacyjnych.
W 2021 r. oprogramowanie ransomware odpowiadało za aż 79 proc. wszystkich incydentów bezpieczeństwa. Eksperci przewidują, że takie ataki staną się bardziej rozproszone i dostępne dla mniej doświadczonych hakerów. - Twórcy złośliwego oprogramowania coraz częściej za opłatą udostępniają je podmiotom zewnętrznym, które zajmują się np. włamaniami do sieci. W obawie przed karami finansowymi, spadkami kursu akcji czy konsekwencjami prawnymi wiele firm decyduje się płacić przestępcom - podkreśla Grzegorz Nocoń, inżynier systemowy w Sophos.
Dziś przestaną działać konta użytkowników na ceidg.gov.pl. Narzędzia oferowane przedsiębiorcom w tym serwisie przeniesiono na platformę Biznes.gov.pl, z kontem przedsiębiorcy jako głównym miejscem do realizowania publicznych e-usług.
Ataki ransomware, czyli szyfrujące pliki na komputerach bądź wykradające cenne dane i wymuszające od ofiar zapłatę okupu, stają się obecnie największą bolączką wielu biznesów. Najmocniej zagrożenie to odczuwa branża handlowa.
Nowe badanie przeprowadzone przez IBM, dotyczące transformacji chmurowej, wykazało istotną zmianę potrzeb biznesowych przedsiębiorstw. Zaledwie 3 proc. respondentów przyznaje, iż korzysta wyłącznie z jednego dostawcy usług chmurowych.
Cyberataki, których od momentu wybuchu pandemii doświadczyło pół miliona Polaków, to piąte najpoważniejsze zagrożenie, z którym musi mierzyć się współczesny świat.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
W erze cyfrowego obiegu dokumentów średnie firmy wciąż są mocno przywiązane do papieru.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Jako jedyny kraj UE nie mamy koordynatora ds. usług cyfrowych, egzekwującego przepisy aktu o usługach cyfrowych, kluczowego dla branży internetowej. Było już 12 spotkań takich urzędników z innych państw, a Polska nie może w nich nawet uczestniczyć.
Rosyjskie służby bezpieczeństwa mają nie lada problem – zmagają się z niedoborem sprzętu do hakowania smartfonów. Ta technologia jest im niezbędna w prowadzonych śledztwach, ale firmy, które ją dostarczały, wycofały się z Rosji.
Fala awarii blokujących działanie dawnego Twittera, z którymi w ostatnich kilkudziesięciu godzinach boryka się Elon Musk, jest dziełem cyberprzestępców z The Dark Storm Team. Palestyńscy i propalestyńscy hakerzy właśnie się przyznali do uderzenia w X.
Do złożenia oświadczeń majątkowych zobowiązane są osoby pełniące funkcje publiczne. Nie wszystko jednak w tych oświadczeniach jest takie oczywiste.
On-premise daje pełną kontrolę nad serwerami, PaaS oferuje narzędzia dla deweloperów, SaaS zachęca szybkim startem i niskimi nakładami wstępnymi, a IaaS kusi skalowalnością. Wszystkie ukazują jednak swoje prawdziwe oblicze, gdy firma zaczyna działać na większą skalę, a oczekiwania klientów rosną.
Zakres korzystania z utworu, do którego upoważniony jest licencjobiorca, wyznaczony jest co do zasady konkretnymi polami eksploatacji. W praktyce umowy licencyjne zawierają również inne postanowienia wyznaczające dozwolony sposób korzystania z oprogramowania.
Przez internet można zatrudnić, zwolnić i zarządzać pracownikiem. Dokumenty mogą być podpisywane zdalnie bez obaw o ich ważność i znaczenie dowodowe.
Korzystanie z nowych technologii pozwala usprawnić obieg dokumentów związanych z zatrudnieniem. Czy własnoręczny podpis elektroniczny na tablecie wystarcza do podpisania umowy o pracę?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas