Biznes w 2022 roku celem cyberataków dla okupu

Hakerzy nie zamierzają zwalniać i z jeszcze większą determinacją będą atakować firmy. W br. wśród wszystkich rodzajów cyberzagrożeń najpopularniejszy będzie ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie szyfrujące dane na komputerach i wymuszające okup.

Publikacja: 12.01.2022 08:00

Hakerzy poczynają sobie coraz śmielej.

Hakerzy poczynają sobie coraz śmielej.

Foto: Andrey Popov

Analitycy z Sophos wskazują, że cyberprzestępcy będą coraz szybciej wykorzystywać luki w urządzeniach i systemach do instalowania złośliwego oprogramowania. Na znaczeniu zyskają też techniki umożliwiające generowanie fałszywych obrazów i dźwięku, które będą wykorzystywane m.in. w atakach phishingowych czy kampaniach dezinformacyjnych.

W 2021 r. oprogramowanie ransomware odpowiadało za aż 79 proc. wszystkich incydentów bezpieczeństwa. Eksperci przewidują, że takie ataki staną się bardziej rozproszone i dostępne dla mniej doświadczonych hakerów. - Twórcy złośliwego oprogramowania coraz częściej za opłatą udostępniają je podmiotom zewnętrznym, które zajmują się np. włamaniami do sieci. W obawie przed karami finansowymi, spadkami kursu akcji czy konsekwencjami prawnymi wiele firm decyduje się płacić przestępcom - podkreśla Grzegorz Nocoń, inżynier systemowy w Sophos.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Inwestycje
Ceidg.gov.pl kończy swój żywot. Czas na biznes.gov.pl. Sam rejestr CEIDG zostaje
Inwestycje
Firmy z tej branży najbardziej podatne na cyberokup
Inwestycje
Usługi chmurowe od wielu dostawców – tego szukają firmy
Inwestycje
Firmy mniej odporne na cyberataki. Specjalistów jak na lekarstwo
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Inwestycje
Cyfrowy obieg dokumentów czy wciąż papier?
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń