Jak ująć rozruch technologiczny w księgach

Zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości nr 11 „Środki trwałe", koszty prób i testów przeprowadzanych w celu sprawdzenia działania środka trwałego zwiększają jego wartość początkową. Wymaga to odpowiedniego ujęcia w księgach.

Publikacja: 02.03.2021 17:00

Fiskus nie zawsze może dopytywać o PKWiU

Fiskus nie zawsze może dopytywać o PKWiU

Foto: Adobe Stock

Poddanym testom środkiem trwałym może być, np. linia produkcyjna i konieczność stwierdzenia jej przydatności do użytkowania w związku z planem uruchomienia nowej produkcji, zgodnie z zamierzeniami przedsiębiorstwa lub wymogami zewnętrznymi, np. uwarunkowaniami gospodarczymi, ekonomicznymi, prawnymi, czy społecznymi. Koszty poniesione do dnia udokumentowanego przyjęcia tego środka trwałego do używania zwiększają jego wartość początkową. Natomiast wartość początkowa środka trwałego w budowie, tj. środka zainstalowanego, ale jeszcze nie oddanego w przedsiębiorstwie do użytkowania, podlega natomiast obniżeniu o wartość ustaloną w cenie sprzedaży netto – przyjętych do magazynu lub sprzedanych wyrobów gotowych, półproduktów lub usług, powstałych w konsekwencji przeprowadzonych prób i testów -pod warunkiem, że ich wartość jest istotna.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm