Produkty gotowe, po montażu do nich dodatkowych elementów, mogą zostać – jeżeli przedsiębiorstwo produkcyjne prowadzi również działalność handlową – przekazane do jej własnych sklepów (placówek handlowych). Przekazanie to może następować z magazynu wyrobów gotowych:

Wn „Towary"

Ma „Wyroby gotowe"

lub bezpośrednio z produkcji:

Wn „Towary"

Ma „Koszy działalności podstawowej-produkcyjnej".

Czytaj także: Jaką stawkę VAT zastosować do montażu rolet i moskitier?

W przypadku prowadzenia przez firmę produkcyjno-handlową ewidencji produktów w cenach ewidencyjnych, koniecznym będzie rozliczenie odchyleń od tego typu cen, w części przypadającej na produkty gotowe wydane do jej placówek sprzedaży detalicznej, tj.:

Wn/Ma „Odchylenia od cen ewidencyjnych wyrobów gotowych"

Ma/Wn „Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów".

Pamiętać także trzeba, że prowadzenie przez placówki handlowe ewidencji księgowej zapasów towarów w cenach ewidencyjnych ustalonych na poziomie cen sprzedaży brutto wymaga doliczenia do wartości przekazanych produktów marży detalicznej oraz podatku VAT w następujący sposób:

Wn „Towary"

Ma „Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów z tytułu marży i VAT".

Sprzedaż przez placówkę handlową otrzymanych z jednostki produkcyjnej wyrobów (zakwalifikowanych w tej placówce do towarów) wymaga natomiast takiego ujęcia w ewidencji księgowej:

Wn „Kasa";

Ma „Sprzedaż towarów";

Ma „Rozrachunki publicznoprawne" (VAT)

oraz rozchód zbytych towarów:

Wn „Wartość sprzedanych towarów";

Ma „Towary"

a także wyksięgowanie odchyleń kredytowych od cen ewidencyjnych towarów z tytułu marży detalicznej i VAT, w części dotyczącej zbytych towarów:

Wn „Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów" (marża, VAT)

Ma „Wartość sprzedanych towarów".

Należy również zauważyć, że kosztów magazynowania wyrobów gotowych nie zalicza się – co do zasady – do kosztów wytworzenia produktu (wyjątek stanowi sytuacja, gdy poniesienie tych wydatków jest niezbędne w procesie produkcji). Koszty te wpływają na wynik finansowy okresu sprawozdawczego, w którym zostały poniesione (art. 28 ust. 3 pkt 3 ustawy o rachunkowości). Wymaga to dokonania następujących zapisów w księgach rachunkowych:

Wn „Koszty zarządu";

Ma „Rozliczenie kosztów"

oraz:

Wn „Koszt zbytych wyrobów"

Ma „Koszty zarządu".

Operacje gospodarcze związane z wydaniem wytworzonych produktów gotowych z magazynu do produkcji, w związku z koniecznością domontowania dodatkowych elementów wymagają ujęcia w księgach rachunkowych, >patrz tabela poniżej: