Podatnik nie musi legitymować kontrahenta

W kwestii wykazania braku należytej staranności kupieckiej, której zachowanie pozwoliłoby na ustrzeżenie się przed oszukańczą działalnością kontrahenta, koniecznym jest jednoznaczne wskazanie konkretnych zaniedbań, których dokonanie i uwzględnienie pozwalałoby na stwierdzenie, że zakwestionowane faktury pochodzą od podmiotu fikcyjnego, jedynie firmującego cały lub część obrotu.

Publikacja: 02.02.2021 16:00

Podatnik nie musi legitymować kontrahenta

Foto: AdobeStock

Spór dotyczył rozliczenia VAT za styczeń 2016 r. Fiskus uznał, że podatniczka zawyżyła podatek naliczony. Postawą odmowy skorzystania z prawa do odliczenia podatku od nabycia samochodów ciężarowych, uzasadnił zaś tym, że wystawcą faktur i sprzedawcą był ktoś kto nie prowadził samodzielnej działalności gospodarczej, a wyłącznie firmował działalność innej osoby. W konsekwencji wystawiane przez niego faktury były „puste", tj. nie dokumentujące przebiegu rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Kobieta broniła się, że fiskus wybiórczo rozpatrzył zebrane dowody i nierzetelnie je ocenił. W szczególności chodziło o przyjęcie, że działający w jej imieniu nie wykazał należytej staranności przy przekazywaniu gotówki oraz, że inne osoby np. księgowa nie dołożyły należytych starań w kierunku potwierdzenia wiarygodności sprzedawcy samochodów.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm