Jak poprawnie zorganizować monitoring wizyjny?

Zdecydowana większość podmiotów, które stosują monitoring wizyjny, informuje o tym w sposób nieprawidłowy, tj. nieodpowiadający wymogom RODO.

Publikacja: 14.04.2023 02:00

Kamera monitoringu

Kamera monitoringu

Foto: Adobe Stock

Monitoring wizyjny stosowany jest w wielu miejscach użytku publicznego. Jesteśmy świadomi jego obecności, gdy wchodzimy do banku, hotelu, apteki, miejsc publicznych, takich jak parki czy do naszego miejsca pracy. Nagrania z monitoringu wideo zawierają informacje, które mogą być wykorzystywane do bezpośredniej lub pośredniej identyfikacji (tj. w połączeniu z innymi informacjami) osoby fizycznej. Z tego względu kwalifikowane są one jako dane osobowe. Czy jesteśmy świadomi tego, że wobec wykorzystywania nowoczesnego oprogramowania do rozpoznawania twarzy nasz wizerunek powinien być szczególnie chroniony? Czy właściciele nagrań prawidłowo realizują konieczność zapewnienia prywatności naszego wizerunku? Okazuje się, że nie zawsze.

Pozostało 96% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Wygrałeś szkolenie? Będzie podatek
Biznes
Zastosowanie sztucznej inteligencji w e-zdrowiu
Biznes
Jak uniknąć ryzyka wykluczenia z przetargu wypełniając JEDZ?
Biznes
Kiedy warto podpisać list intencyjny i jakie postanowinia w nim zawrzeć?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Biznes
SAFE – Korzystne rozwiązanie prawno-podatkowe dla start-upów