Jak poprawnie zorganizować monitoring wizyjny?

Zdecydowana większość podmiotów, które stosują monitoring wizyjny, informuje o tym w sposób nieprawidłowy, tj. nieodpowiadający wymogom RODO.

Publikacja: 14.04.2023 02:00

Kamera monitoringu

Kamera monitoringu

Foto: Adobe Stock

Monitoring wizyjny stosowany jest w wielu miejscach użytku publicznego. Jesteśmy świadomi jego obecności, gdy wchodzimy do banku, hotelu, apteki, miejsc publicznych, takich jak parki czy do naszego miejsca pracy. Nagrania z monitoringu wideo zawierają informacje, które mogą być wykorzystywane do bezpośredniej lub pośredniej identyfikacji (tj. w połączeniu z innymi informacjami) osoby fizycznej. Z tego względu kwalifikowane są one jako dane osobowe. Czy jesteśmy świadomi tego, że wobec wykorzystywania nowoczesnego oprogramowania do rozpoznawania twarzy nasz wizerunek powinien być szczególnie chroniony? Czy właściciele nagrań prawidłowo realizują konieczność zapewnienia prywatności naszego wizerunku? Okazuje się, że nie zawsze.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia