Aktualizacja: 19.04.2025 21:37 Publikacja: 25.04.2023 11:32
Foto: Adobe Stock
Pracodawcy w końcu doczekali się jednolitego i jasnego stanowiska, jak mają postępować w przypadku, gdy opłacą zaległe składki za pracowników czy zleceniobiorców, również byłych. Od lat fiskus miał odrębne zdanie na ten temat od sądów administracyjnych.
Problem dotyczył składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłaconych w części, którą powinien sfinansować pracownik czy zleceniobiorca. Taka sytuacja mogła mieć miejsce m.in. w przypadku uznania, że przychód z umowy cywilnoprawnej wiążącej zleceniobiorcę z płatnikiem powinien być rozliczany na zasadach dotyczących umowy o pracę, bo kontrakt – choć zawarty z podmiotem trzecim – był wykonywany na rzecz macierzystego pracodawcy. Również wprowadzenie Polskiego Ładu spowodowało, że wielu pracodawców miało problem z prawidłowym naliczaniem wysokości składek. W takiej sytuacji płatnicy musieli wykonać różnego rodzaju korekty, dopłaty i rozliczenia. Jeśli wiązało się to z niedopłatą składek za ubezpieczonego, które ostatecznie uregulował płatnik, fiskus uznawał dotąd, że po stronie pracownika/zleceniobiorcy powstało przysporzenie – przychód stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Innego zdania były jednak sądy administracyjne, które co do zasady takiego przychodu się nie dopatrywały. Sprawę można jednak uznać za ostatecznie wyjaśnioną, bo 30 marca 2023 r. minister finansów wydał interpretację ogólną (DD3.8203. 1.2023), w której dostosował swoją wykładnię przepisów do przeważającej linii orzeczniczej sądów administracyjnych.
Dłużnik nie musi już przepisywać majątku na konkubinę, by ukryć go przed komornikiem. Może wykorzystać do tego l...
Wyegzekwowanie należności w niektórych sprawach jest problemem. Wiele egzekucji kończy się wydaniem postanowieni...
Początek 2025 roku przyniósł szereg komunikatów Urzędu Regulacji Energetyki, które wywołały liczne wątpliwości n...
Przedsiębiorca, decydując się na współpracę z sektorem publicznym, powinien pamiętać, że rządzi się ona innymi p...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Kodeks cywilny zawiera regulacje, na podstawie których wykonawca może domagać się dostosowania wysokości wynagro...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas