Aktualizacja: 15.03.2025 17:44 Publikacja: 29.12.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Europa mierzy się z bardzo poważnymi problemami w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Corocznie, na terenie Unii Europejskiej wytwarza się ponad 2,2 miliarda ton. Ponad ¼ z nich, to odpady komunalne (27 proc.), czyli codzienne odpady zbierane i przetwarzane przez gminy, z gospodarstw domowych, w tym odpady opakowaniowe. Co do zasady, ilość odpadów i sposób gospodarowania nimi znacznie się różnią w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Niewątpliwie następuje zmiana w kierunku zwiększenia recyklingu i zmniejszenia składowania odpadów. Jak wynika z analiz, bogatsze państwa zwykle produkują więcej odpadów na mieszkańca, ale lepiej tymi odpadami zarządzają.
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Komisja Europejska ogłosiła nowe działania dotyczące handlu elektronicznego W Unii Europejskiej, podkreślając że zamiast tworzyć nowe przepisy, skupi się na skuteczniejszym egzekwowaniu i wdrażaniu istniejących.
W związku z zakończeniem prac nad unijną reformą prawa wzorów przemysłowych, w dniu 8 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia 2024/2822 oraz dyrektywy 2024/2823.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Nowelizacja ustawy OZE zawiera szereg rozwiązań, których celem jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego sektorze OZE, w tym dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W związku z zakończeniem prac nad unijną reformą prawa wzorów przemysłowych, w dniu 8 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia 2024/2822 oraz dyrektywy 2024/2823.
Nowelizacja ustawy OZE zawiera szereg rozwiązań, których celem jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego sektorze OZE, w tym dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów przedsiębiorcy będą zobowiązani do uwzględniania zasad uniwersalnego projektowania już na etapie tworzenia produktów i usług, tak aby były one intuicyjne i dostępne dla jak najszerszego grona użytkowników – wyjaśnia Małgorzata Lorek, prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Rodzice hospitalizowanych noworodków, którzy przebywają obecnie na urlopie macierzyńskim, będą mogli złożyć wniosek o dodatkowy urlop. Jakie warunki muszą spełnić?
Obszar uzupełnienia zabudowy to nowe narzędzie planistyczne. Może zostać wprowadzony w ramach planów ogólnych gmin, które – wedle aktualnych przepisów – gminy muszą ustanowić do 31 grudnia 2025 roku.
Jednym z wyzwań pojawiających się już na pierwszym etapie analiz związanych wdrożeniem globalnego podatku wyrównawczego (GloBE) jest analiza możliwości skorzystania z tzw. bezpiecznych przystani.
Rośnie liczba produktów reklamowanych jako „zielone” lub „ekologiczne”. Dlatego Unia Europejska podjęła kroki, aby przeciwdziałać greenwashingowi, czyli praktyce, w której przedstawia się produkty lub działania jako bardziej ekologiczne, niż są w rzeczywistości.
19 lutego 2025 r. weszła w życie ustawa o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów. Warto wiedzieć, że ma ona również bezpośrednie przełożenie na podziały spółek publicznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas