Aktualizacja: 19.04.2025 21:44 Publikacja: 16.01.2024 02:00
Foto: Adobe Stock
Ustawa popularnie zwana „warzywniakiem” przynosi swoje praktyczne konsekwencje na rynku kapitałowym, w tym w zakresie działania zarządów instytucji finansowych. W toku burzliwego procesu legislacyjnego pierwotny projekt poddano licznym modyfikacjom. W rezultacie uchwalono ustawę, która mimo w istocie słusznych założeń nie znalazła wielu entuzjastów i wywołała na rynku finansowym wiele wątpliwości i uzasadnionych obaw.
Jedną ze zmian wprowadzonych „warzywniakiem” jest nowelizacja art. 169a ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przedmiotowy przepis został znowelizowany od 29 września ub.r. m.in. w ten sposób, że wprowadzono do niego ust. 1bb umożliwiający Komisji Nadzoru Finansowego nałożenie kary – w przypadku, gdy m.in. dom maklerski narusza przepisy regulujące prowadzenie działalności maklerskiej – również na osobę, która w okresie, w którym powstały naruszenia, pełniła funkcję członka zarządu lub rady nadzorczej. Jednocześnie uchylono ust. 1c przewidujący przedawnienie odpowiedzialności administracyjnej.
Dłużnik nie musi już przepisywać majątku na konkubinę, by ukryć go przed komornikiem. Może wykorzystać do tego l...
Wyegzekwowanie należności w niektórych sprawach jest problemem. Wiele egzekucji kończy się wydaniem postanowieni...
Początek 2025 roku przyniósł szereg komunikatów Urzędu Regulacji Energetyki, które wywołały liczne wątpliwości n...
Przedsiębiorca, decydując się na współpracę z sektorem publicznym, powinien pamiętać, że rządzi się ona innymi p...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Kodeks cywilny zawiera regulacje, na podstawie których wykonawca może domagać się dostosowania wysokości wynagro...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas