Skutki zwarcia porozumienia między przedsiębiorcami

W prawie cywilnym bardzo często posługujemy się sformułowaniem, że pomiędzy stronami doszło do zawarcia porozumienia. Co jednak to oznacza? Czy takie porozumienie można nazwać umową, aneksem do umowy, a może ugodą?

Publikacja: 11.10.2024 04:30

Skutki zwarcia porozumienia między przedsiębiorcami

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z definicją wg słownika języka polskiego PWN „porozumienie” oznacza zgodę na coś, wzajemne zrozumienie, umowę, układ. Tym samym, słownik języka polskiego PWN od razu odsyła także do pojęcia umowy. Nie jest to jednak jakikolwiek rodzaj umowy nazwanej, którą możemy znaleźć w Kodeksie cywilnym. Porozumienie stanowi bowiem z pewnością formę umowy nienazwanej. Jednakże, czy każde porozumienie jest umową? Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, na co strony takiego porozumienia się umówią, a więc przede wszystkim czego dane porozumienie będzie dotyczyło, jaki jest cel jego zawarcia, zakres zastosowania, ale także jakie są motywy odnoszące się do podstaw danego porozumienia – czyli dlaczego strony w ogóle zdecydowały się zawrzeć porozumienie.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Dwie ważne rocznice: fundacja rodzinna i prawo restrukturyzacyjne
Biznes
Jak są wykonywane umowy wzajemne w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Biznes
Zwiększenie wydatków na obronność to nie wszystko
Biznes
Prawo restrukturyzacyjne w Polsce ma już 10 lat
Biznes
Jak działanie rejestru wpływa na funkcjonowanie fundacji rodzinnych