Aktualizacja: 21.03.2025 17:25 Publikacja: 11.02.2025 05:00
Foto: Adobe Stock
Z definicji sukcesja biznesu to zmiana pokoleniowa w firmie, która powinna odbywać się stopniowo i w sposób zaplanowany. Nestorzy przekazują działający biznes sukcesorom, ci zaś przejmują go i z sukcesem rozwijają. To oczywiste. Jednak nic się nie zmieni, jeżeli działania związane z budową planu sukcesji i towarzysząca im zmiana będą tylko pozorne lub kiedy próbujemy coś zmienić, ale okazuje się, że to nie takie proste.
Przedsiębiorcy są zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń. Ci, którzy zarejestrowali działalność w Krajowym Rejestrze Sądowym, muszą to uczynić już od 1 kwietnia 2025 roku.
Przedsiębiorcy figurujący w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) będą zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń elektronicznych, wpisanego do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE).
Ustawa o fundacji prywatnej została uchwalona w celu zapewnienia obywatelom Austrii ochrony majątku oraz jego wielopokoleniowego planowania. Zyskała jednak również popularność wśród zagranicznych inwestorów.
Ustawa implementująca w Polsce Dyrektywę CSRD weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. Celem dyrektywy jest wspieranie transformacji ekologicznej oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Gospodarka nadal odczuwa skutki pandemii Covid-19 i trwającej wojny w Ukrainie. Wydarzenia te utrudniły działalność wielu branż i realizację umów na ustalonych wcześniej warunkach. Czy i kiedy można dokonać zmiany umowy?
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Ustawa o fundacji prywatnej została uchwalona w celu zapewnienia obywatelom Austrii ochrony majątku oraz jego wielopokoleniowego planowania. Zyskała jednak również popularność wśród zagranicznych inwestorów.
Jednym z najpoważniejszych błędów, jakie popełniają właściciele firm rodzinnych, jest brak formalnego planu sukcesji.
Umowa ubezpieczenia nie zastąpi testamentu, ale może stanowić uzupełnienie przy planowaniu spadkowym i sukcesji.
Jest kilka sposobów na przekazanie rodzinnego biznesu. Nie zawsze te najprostsze okazują się najlepszym rozwiązaniem.
W przypadku sukcesji w formie darowizny, kluczową sprawą pozostaje zapewnienie nestorowi gwarantowanego dochodu. Może go zapewnić strukturyzacja właścicielska, dzięki której część aktywów majątkowych pozostanie dożywotnio w rękach nestora.
Fundacja rodzinna przyznała się, że dopuszcza po 10 latach sprzedaż nabywanej właśnie nieruchomości. Fiskus: to wyklucza zwolnienie z podatku.
Jakie są najważniejsze wyzwania związane z przekazaniem prowadzonego biznesu? Jakie są możliwe drogi osoby planującej sukcesję?
Szef Krajowej Administracji Skarbowej odmówił wydania opinii zabezpieczającej w sprawie wniesienia udziałów w spółce z o.o. do fundacji rodzinnej i ich sprzedaży po dwóch miesiącach. Taka szybka sprzedaż to optymalizacja.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas