Aktualizacja: 11.02.2025 11:16 Publikacja: 11.02.2025 05:00
Foto: Adobe Stock
Z definicji sukcesja biznesu to zmiana pokoleniowa w firmie, która powinna odbywać się stopniowo i w sposób zaplanowany. Nestorzy przekazują działający biznes sukcesorom, ci zaś przejmują go i z sukcesem rozwijają. To oczywiste. Jednak nic się nie zmieni, jeżeli działania związane z budową planu sukcesji i towarzysząca im zmiana będą tylko pozorne lub kiedy próbujemy coś zmienić, ale okazuje się, że to nie takie proste.
Przedsiębiorców, którzy zgłosili zamiar złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości w odroczonym terminie, a więc do 31 marca, czeka teraz nie lada wyzwanie. Muszą zaliczyć do odpowiednich kategorii posiadaną w firmie infrastrukturę.
Osoba, która decyduje się na przyjęcie funkcji członka zarządu, powinna pamiętać o tym, że odpowiedzialność menedżera za zobowiązania spółki może trwać jeszcze jakiś czas po wygaśnięciu mandatu.
Umowy zawierane z członkami organów spółki i na ich rzecz przez spółkę lub spółkę zależną kreują ryzyka, a decyzja o ich wejściu w życie należy do zgromadzenia spółki kapitałowej.
Nowe definicje budynku i budowli oraz liczne kryteria, które trzeba wziąć pod uwagę przy kwalifikacji obiektów do odpowiedniej kategorii, budzą uzasadnione obawy podatników co do stosowania nowych przepisów.
Zakres ochrony przed postępowaniami egzekucyjnymi jest bardzo szeroki. Należy uznać, że zakaz egzekucyjny wynikający z obwieszczenia w postępowaniu o zatwierdzeniu układu odnosi się także do wierzyciela „pozaukładowego”.
Zdaniem fiskusa przekazanie darowizn innym podmiotom niż beneficjentom ustalonym w statucie fundacji rodzinnej trzeba uznać za rozszerzenie listy faktycznych beneficjentów. Takie darowizny należy opodatkować 15-proc. stawką CIT.
Dobrze przemyślany plan sukcesji zawsze zawiera dwie perspektywy: krótko i długoterminową. Pierwsza z nich wiąże się najczęściej z planem awaryjnym na wypadek choroby, czy śmierci właściciela. Druga zakłada rozwiązanie docelowe, przy spełnieniu określonych warunków.
Prawo szwajcarskie definiuje fundację rodzinną jako narzędzie wsparcia materialnego, pod ściśle określonymi warunkami. Szwajcarską fundację rodzinną można traktować jako swoiste koło ratunkowe, które fundator przekazuje swoim beneficjentom jedynie w sytuacjach rzeczywistej potrzeby.
Fiskus potwierdza, że sprzedaż składników majątku przez fundatora lub beneficjenta na rzecz fundacji rodzinnej, która odbędzie się na warunkach rynkowych, nie będzie traktowana jako „ukryty zysk”.
Działanie w imieniu fundacji rodzinnej w organizacji, podobnie jak spółki z o.o. w organizacji, wiąże się z odpowiedzialnością osób reprezentujących te podmioty. Na czym ona polega oraz jak można ją ograniczyć?
Polskie prawo oferuje instrumenty, które mogą pomóc w sukcesji lub w długoterminowym zarządzaniu majątkiem prywatnym czy rodzinnym. Każdy z nich ma zalety i wady. Wybór danego rozwiązania powinien być dostosowany do specyfiki biznesu oraz zakresu jego działalności.
Fundacja rodzinna umożliwia utrzymanie ciągłości zarządzania przedsiębiorstwem, co jest kluczowe w branży wymagającej stałego nadzoru operacyjnego, takiej jak TSL.
W niedawnej opinii szef Krajowej Administracji Skarbowej stwierdził, że fundacja rodzinna może zbywać swoje mienie bez względu na czas, jaki upłynął od jej wniesienia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas