Co skarbówka powinna wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zablokowaniu konta spółki na dłużej - wyrok NSA

Jeśli historia działalności spółki, w tym w zakresie realizacji obowiązków podatkowych, pozwala na przyjęcie, że posiada stabilną pozycję rynkową, wywiązuje się ze swoich zobowiązań zarówno o charakterze publicznoprawnym, jak i handlowym, to fiskus musi to wziąć pod uwagę przed zablokowaniem jej konta na dłużej.

Publikacja: 12.05.2020 16:30

Żądanie danych o pensjach trzeba uzasadnić

Żądanie danych o pensjach trzeba uzasadnić

Foto: AdobeStock

Spór w sprawie dotyczył przedłużenia blokady rachunku bankowego w ramach tzw. procedury STIR. Spółka ją zaskarżyła, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił jej skargę. Fiskus nie dawał za wygraną. W skardze kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego zarzucił, że WSA bezzasadne uchylił jego postanowienia. Urzędnicy przekonywali, że sprawie zaistniały przesłanki do przedłużenia terminu blokady rachunków bankowych spółki.

Te argumenty nie przekonały jednak NSA. Zauważył, że istota sporu w sprawie dotyczy wykazania przez organ przesłanki tzw. długiej blokady rachunku bankowego (na czas oznaczony, nie dłuższy jednak niż 3 miesiące). Chodzi o art. 119zw § 1 ordynacji podatkowej zgodnie z którym „uzasadniona obawa", że podmiot kwalifikowany nie wykona istniejącego lub mającego powstać zobowiązania podatkowego lub zobowiązania z tytułu odpowiedzialności podatkowej osób trzecich, przekraczających równowartość 10 000 euro. NSA zaznaczył, że sporna między stronami nie jest ocena sądu pierwszej instancji, co do zasadności zastosowania przez organ tzw. krótkiej blokady rachunku bankowego (na 72 godziny). Ale podkreślił, że co do zasady przesłanki jej ustanowienia również podlegają ocenie w ramach badania postanowienia dotyczącego przedłużenia blokady. Potwierdził to NSA w wyroku z 3 marca 2020 r., (I FSK 1888/19).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia