Co skarbówka powinna wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zablokowaniu konta spółki na dłużej - wyrok NSA

Jeśli historia działalności spółki, w tym w zakresie realizacji obowiązków podatkowych, pozwala na przyjęcie, że posiada stabilną pozycję rynkową, wywiązuje się ze swoich zobowiązań zarówno o charakterze publicznoprawnym, jak i handlowym, to fiskus musi to wziąć pod uwagę przed zablokowaniem jej konta na dłużej.

Publikacja: 12.05.2020 16:30

Żądanie danych o pensjach trzeba uzasadnić

Żądanie danych o pensjach trzeba uzasadnić

Foto: AdobeStock

Spór w sprawie dotyczył przedłużenia blokady rachunku bankowego w ramach tzw. procedury STIR. Spółka ją zaskarżyła, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił jej skargę. Fiskus nie dawał za wygraną. W skardze kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego zarzucił, że WSA bezzasadne uchylił jego postanowienia. Urzędnicy przekonywali, że sprawie zaistniały przesłanki do przedłużenia terminu blokady rachunków bankowych spółki.

Te argumenty nie przekonały jednak NSA. Zauważył, że istota sporu w sprawie dotyczy wykazania przez organ przesłanki tzw. długiej blokady rachunku bankowego (na czas oznaczony, nie dłuższy jednak niż 3 miesiące). Chodzi o art. 119zw § 1 ordynacji podatkowej zgodnie z którym „uzasadniona obawa", że podmiot kwalifikowany nie wykona istniejącego lub mającego powstać zobowiązania podatkowego lub zobowiązania z tytułu odpowiedzialności podatkowej osób trzecich, przekraczających równowartość 10 000 euro. NSA zaznaczył, że sporna między stronami nie jest ocena sądu pierwszej instancji, co do zasadności zastosowania przez organ tzw. krótkiej blokady rachunku bankowego (na 72 godziny). Ale podkreślił, że co do zasady przesłanki jej ustanowienia również podlegają ocenie w ramach badania postanowienia dotyczącego przedłużenia blokady. Potwierdził to NSA w wyroku z 3 marca 2020 r., (I FSK 1888/19).

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Koniec roku = zmiany w podatkach. Nie obejdzie się bez problemów
Biznes
Zleceniobiorca może bronić się przed mobbingiem
Biznes
Usługi komplementariusza są opodatkowane VAT
Biznes
Jakie uprawnienia osobiste można przyznać akcjonariuszowi
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Globalny podatek wyrównawczy już od 1 stycznia