Reklama
Rozwiń

Rezerwa na świadczenia pracownicze w kontekście "nowego ładu"

Szacunki dotyczące kosztów pracowniczych aktualizuje się zwykle na koniec roku. Jednak wtedy nie ma już czasu na podjęcie działań zmniejszających obciążenie wyniku finansowego z tego tytułu. Połowa roku to dobry moment na analizę sytuacji. A w 2021 r. dodatkowym czynnikiem będą planowane zmiany w ramach tzw. nowego ładu.

Publikacja: 20.07.2021 18:00

Rezerwa na świadczenia pracownicze w kontekście "nowego ładu"

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 39 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych m.in. dotyczących obowiązku wykonania przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, a rozliczenia te prezentowane są w pozycji rezerw na zobowiązania. Krajowy Standard Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe" (dalej: KSR 6) doprecyzowuje, że takie bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów dokonywane są w szczególności z tytułu niewykorzystanych urlopów, odpraw emerytalnych i rentowych oraz nagród jubileuszowych.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Alkomat przy wejściu do pracy?
Biznes
Czy wciąż możliwy jest outsourcing cudzoziemca
Biznes
Fundacja rodzinna a działalność gospodarcza – granice zwolnienia z CIT
Biznes
Kidinfluencerzy – mali twórcy, wielki biznes dzieci (dorosłych?)
Biznes
Wypłata komplementariuszowi zaliczek na poczet zysku – skutki podatkowe