Aktualizacja: 20.07.2021 15:14 Publikacja: 20.07.2021 17:30
Księgowa
Foto: AdobeStock
W odróżnieniu od pierwszej fazy zmian w MSSF w zakresie reformy IBOR, która dotyczyła wyłącznie niepewności związanej z rachunkowością zabezpieczeń i miała przez to węższy zakres zastosowania, obecne zmiany obejmują MSSF 9, MSSF 7, MSSF 16, MSSF 4 i – o ile dotyczy – MSR 39.
Przyczyny reformy stóp procentowych kwotowanych na rynku międzybankowym (IBOR) sięgają roku 2008 i kryzysu finansowego, w czasie którego dochodziło do nadużyć. Skutkiem tamtych zdarzeń jest reforma różnych stóp procentowych, mająca na celu zastąpienie ich nowymi stawkami referencyjnymi. Mają być one oparte o faktycznie przeprowadzone transakcje, a nie – jak dotychczas – o teoretyczne kwotowania. Prace nad nowymi stawkami referencyjnymi trwają od lat, na rynku europejskim EONIA została zastąpiona przez ESTER (od stycznia 2022 r. EONIA przestanie być publikowana), przewiduje się, że od początku przyszłego roku przestaną być publikowane stawki LIBOR dla GBP, podobnie jak w przypadku stopy LIBOR dla CHF. Zmiany na rynku finansowym są znaczące, ale nie wszystkie podmioty są na nie przygotowane.
Decydując się na dochodzenie roszczeń z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji, musimy być świadomi, że postępowanie sądowe może trwać długo. W tym czasie konkurent nadal może żerować na naszej pracy. Są sposoby, by go powstrzymać.
W Polsce biznes dostrzega potencjał łączenia celów finansowych z korzyściami społecznymi lub środowiskowymi. Zachętą do tego typu inwestycji jest ulga podatkowa.
Inwestor może zaangażować się na różnych etapach – od wczesnych, nieformalnych rozmów z wierzycielami, przez negocjacje restrukturyzacyjne, aż po sytuację, w której firma znajduje się już w formalnym postępowaniu restrukturyzacyjnym lub upadłościowym.
Jeśli przedsiębiorca kupił mieszkanie po to, aby mieć blisko do klienta, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rzeczy, które się w nim znajdują, np. biurko, stół, klimatyzator czy lodówkę.
Wkrótce duże firmy będą zwracać się do swoich dostawców i partnerów biznesowych o udostępnienie danych dotyczących ESG, narzucając jednocześnie zakres i format tych informacji.
Realność zaktualizowanej na dzień bilansowy kwoty wymaganej zapłaty danej należności podlega w każdym przypadku weryfikacji pod kątem stopnia prawdopodobieństwa jej uzyskania.
Za brak sporządzenia sprawozdania albo przedstawienie w nim nierzetelnych danych prezesowi może grozić grzywna lub więzienie. Może też zapłacić spółce odszkodowanie.
Odszkodowanie za zniszczony towar trzeba zaksięgować w podatkowej księdze. Nie trzeba w niej natomiast wpisywać kwot otrzymanych za rozbity samochód ciężarowy oraz naczepę i wydatkowanych na naprawę lub zakup nowych takich samych środków trwałych.
Zarówno niewielkie firmy z grupy MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa oraz międzynarodowe korporacje są zobowiązane dbać o dokumenty księgowe, w szczególności nadzorować, aby były prawidłowo przechowywane.
Na przełomie roku przedsiębiorcy mają do wykonania wiele zadań, przede wszystkim księgowych. Jest to także czas na podsumowania i na podjęcie działań, które mogą usprawnić funkcjonowanie firmy.
W przyszłym roku dodatek podatkowo-rachunkowy zmieni tytuł i pojawią się w nim nowe stałe rubryki, m.in. poradnik dla biur rachunkowych, poradnik dla małej firmy oraz porady ekspertów.
Rozliczanie kosztów pracowniczych na koniec roku to jeden z kluczowy elementów zamknięcia rocznego. Dział księgowości musi uwzględnić nie tylko standardowe wynagrodzenia, ale również premie, świadczenia dodatkowe i niewykorzystane urlopy.
Procedura ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą przez nie wartości obejmuje m.in. ustalenie takiego odpisu w odniesieniu do aktywów wypracowujących korzyści ekonomiczne pojedynczo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas