Aktualizacja: 24.06.2021 16:36 Publikacja: 24.06.2021 10:39
Foto: Adobe Stock
Tarcza antykryzysowa wprowadziła preferencyjne zasady rozliczenia dla przedsiębiorców, którzy pomagają zwalczać koronawirusa. Między innymi dotyczące amortyzacji środków trwałych nabytych do produkcji towarów służących do przeciwdziałania epidemii. Co na to skarbówka?
Z pytaniami o wykładnię antykryzysowych przepisów wystąpiła spółka akcyjna, która zajmuje się wytwarzaniem wyspecjalizowanych enzymów oraz odczynników stosowanych w branży biotechnologicznej. Służą one generalnie do badań i produkcji zestawów związanych z wykrywaniem obecności różnych patogenów (mikroorganizmów, wirusów) czy chorób genetycznych. W czasie epidemii koronawirusa są niezbędne m.in. do wytworzenia testów wykrywających COVID-19. W związku z dużym zapotrzebowaniem spółka musiała zwiększyć skalę działalności. Posiadana przez nią aparatura nie mogła bowiem zapewnić odpowiednich mocy produkcyjnych. Dlatego spółka podjęła decyzję o nabyciu kolejnych środków trwałych przeznaczonych do wytwarzania towarów związanych z diagnostyką COVID-19. Są to m.in. komory laminarne, pompy, wirówki, termometry, kasety filtracyjne, chłodziarki laboratoryjne, demineralizatory, spektrofotometry, zamrażarki szokowe, liofilizatory, systemy chromatograficzne, chromatograf cieczowy.
Mało prawdopodobne jest, aby termin wprowadzenia systemu kaucyjnego został po raz kolejny przesunięty. Firmy muszą więc solidnie przygotować się do nowych obowiązków.
Brytyjski magazyn „What Car?” opublikował kolejną odsłonę swojego rankingu „Reliability Survey”, w którym 30 tysięcy właścicieli przekazało swoje opinie na temat aut. Jak wypadło Suzuki? Niezawodnie!
Od 1 października 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny, który ma zwiększyć poziom recyklingu i ograniczyć ilość odpadów komunalnych. Wprowadzenie tego systemu daje szansę na realne oddziaływanie na środowisko, ale także oznacza nowe obowiązki dla przedsiębiorców.
W Polsce istnieje duży potencjał do wykorzystania technologii wodorowych. Zmiany w prawie energetycznym, które weszły w życie 20 stycznia, mogą ten potencjał uruchomić.
Na każdym etapie postępowania o zamówienie publiczne należy zachować czujność, by wyeliminować ryzyko pomyłki i nie stracić zamówienia.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Prawo szwajcarskie definiuje fundację rodzinną jako narzędzie wsparcia materialnego, pod ściśle określonymi warunkami. Szwajcarską fundację rodzinną można traktować jako swoiste koło ratunkowe, które fundator przekazuje swoim beneficjentom jedynie w sytuacjach rzeczywistej potrzeby.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Jeśli przedsiębiorca buduje centrum logistyczne musi zainwestować w dobry dojazd. Fiskus to rozumie i zgadza się na zaliczenie wydatków na przebudowę drogi do kosztów uzyskania przychodów.
Zbliżający się termin składania zeznań podatkowych to dobry moment, aby przypomnieć sobie, z jakich ulg można skorzystać. Jedną z nich jest ulga mieszkaniowa, która pozwala na pomniejszenie należnego podatku w związku ze sprzedażą nieruchomości.
Gminy pobierają opłaty za udostępnianie pasa drogi wewnętrznej na podstawie umowy. Czy stanowią one zapłatę za świadczenie usług i podlegają opodatkowaniu VAT? W interpretacjach indywidualnych zdarzają się rozbieżności.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów PIT wydatki na studia, podczas których pozna tajniki zarządzania finansami i prowadzenia księgowości.
Fundacja może zostać zaliczona do kategorii „inny podmiot uznany na podstawie odrębnych przepisów za instytucję o charakterze kulturalnym”. W takim przypadku, jeżeli świadczy usługi kulturalne, to może skorzystać ze zwolnienia z VAT.
Wypłata zatrzymanych zysków na podstawie uchwały, dokonana po przekształceniu spółki komandytowej w spółkę z o.o., nie spowoduje powstania po stronie wspólników przychodu do opodatkowania PIT.
Rodzic utrzymujący niepełnosprawne dziecko może skorzystać z ulgi na rehabilitację i odliczyć od dochodu wydatki na sprzęt do ćwiczeń. Dzięki temu zapłaci niższy podatek PIT.
Od 1 stycznia 2025 roku weszły w życie zmiany w uldze termomodernizacyjnej. Nie można już z niej skorzystać w przypadku niektórych wydatków. Jednocześnie pojawiła się możliwość odliczenia od podatku inwestycji, które do tej pory nie były objęte ulgą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas