Kiedy można odbyć zgromadzenie wspólników w formie zdalnej?

- Czy brak zgody jednego ze wspólników oznacza niemożność odbycia e-zgromadzenia?

Publikacja: 25.02.2021 15:45

Kiedy można odbyć zgromadzenie wspólników w formie zdalnej?

Foto: Adobe Stock

W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy umowa spółki nie wyłącza możliwości odbycia zgromadzenia wspólników za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Jeśli umowa spółki wprost nie wyłącza takiej możliwości, odbycie zgromadzenia w formie zdalnej (dzięki zmianie przepisów kodeksu spółek handlowych, która nastąpiła w trakcie trwania pandemii COVID-19) co do zasady będzie możliwe.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie czy został uchwalony przez radę nadzorczą, a w przypadku jej braku przez wspólników – regulamin udziału w zgromadzeniu wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Dla przyjęcia regulaminu przez wspólników wystarczająca jest pisemna zgoda wspólników reprezentujących bezwzględną większość głosów – zatem nie jest wymagana jednomyślność w tym zakresie. Zakładając, że w spółce został przyjęty stosowny regulamin zarząd spółki może zwołać zgromadzenie wspólników, w którym wspólnicy mogą wziąć udział przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Taka informacja powinna się znaleźć w zaproszeniu wysyłanym wspólnikom.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia