Aktualizacja: 23.02.2021 13:03 Publikacja: 23.02.2021 17:45
Foto: Adobe Stock
Odpis aktualizujący należności tworzymy, zgodnie z art. 35b ustawy o rachunkowości, na wszystkie należności wątpliwe, w tym, m.in. na należności od dłużników postawionych w stan likwidacji, upadłości, znajdujących się w postępowaniu restrukturyzacyjnym, a także należności kwestionowanych przez dłużników, należności o znacznym stopniu prawdopodobieństwa nieściągalności itp. Sama kwota należności zawiera kwotę główną, która w przeszłości wygenerowała przychód, oraz naliczony podatek VAT zgodnie z odpowiednią stawką. Są oczywiście towary i usługi objęte zerową stawką VAT lub zwolnione z tego podatku i wówczas należność składa się tylko z kwoty głównej. Sporządzając sprawozdanie finansowe, odpisem aktualizującym obejmujemy wszystkie należności wątpliwe, o których mowa powyżej, a odpis ten powoduje zwykle powstanie różnicy pomiędzy wartością bilansową należności handlowych a jej wartością podatkową (są oczywiście przypadki, gdzie odpis na należności staje się podatkowym kosztem uzyskania przychodów i w takiej sytuacji różnica przejściowa nie powstaje, ale występują one rzadziej i takich sytuacji nie dotyczy kwestia kalkulacji podatku odroczonego). Różnica przejściowa z kolei jest podstawą do rozpoznania aktywa z tytułu podatku odroczonego wpływającego bezpośrednio na wynik netto za dany rok.
Decydując się na dochodzenie roszczeń z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji, musimy być świadomi, że postępowanie sądowe może trwać długo. W tym czasie konkurent nadal może żerować na naszej pracy. Są sposoby, by go powstrzymać.
W Polsce biznes dostrzega potencjał łączenia celów finansowych z korzyściami społecznymi lub środowiskowymi. Zachętą do tego typu inwestycji jest ulga podatkowa.
Inwestor może zaangażować się na różnych etapach – od wczesnych, nieformalnych rozmów z wierzycielami, przez negocjacje restrukturyzacyjne, aż po sytuację, w której firma znajduje się już w formalnym postępowaniu restrukturyzacyjnym lub upadłościowym.
Jeśli przedsiębiorca kupił mieszkanie po to, aby mieć blisko do klienta, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rzeczy, które się w nim znajdują, np. biurko, stół, klimatyzator czy lodówkę.
Wkrótce duże firmy będą zwracać się do swoich dostawców i partnerów biznesowych o udostępnienie danych dotyczących ESG, narzucając jednocześnie zakres i format tych informacji.
To, czy sprzedaż nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział w poniedziałek podniesienie limitu zwolnienia podmiotowego z VAT oraz wprowadzenie nowej zasady dotyczącej przedawnienia podatku.
Gdy restrukturyzacja zobowiązań dłużnika zostanie uznana za pomoc publiczną, spłata zobowiązań w zakresie wierzytelności powstałych z tytułu podatków może polegać wyłącznie na odroczeniu terminu płatności lub rozłożeniu na raty.
Gdy zakres dodatkowych robót i należne za nie wynagrodzenie nie zostały wcześniej przez strony zgodnie ustalone i zostały później zasądzone przez sąd, dopiero wtedy możliwe jest ustalenie podstawy opodatkowania VAT.
Zwykły serwis pokładowy, który polega na ewentualnym podgrzaniu i serwowaniu gotowych dań pasażerom samolotu, ma zbyt wąski charakter, żeby uznać go za usługę objętą zerową stawką VAT.
Rozporządzenie ministra finansów nakazuje samorządom obliczanie prewspółczynnika według określonych wzorów. Co jednak w przypadku gdy zastosowanie wzoru daje wynik równy lub przekraczający 100 proc.? Czy gmina może w takiej sytuacji odliczyć pełną kwotę VAT?
W przypadku zamiany nieruchomości z dopłatą różnicy w pieniądzu obie strony muszą udokumentować dokonaną dostawę fakturami.
Przeniesienie mieszkań z działalności gospodarczej do najmu prywatnego nie jest dostawą towarów opodatkowaną VAT. W związku ze zmianą przeznaczenia lokali podatnik będzie zobowiązany dokonać korekty incydentalnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas