Rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych

Inwentaryzacja składników majątkowych w przedsiębiorstwa ma na celu ustalenie rzeczywistych stanu zasobów oraz o ile to konieczne rozliczenie i wyjaśnienie różnic, jeśli one wystąpią.

Publikacja: 05.05.2020 17:15

Rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych

Foto: Adobe Stock

- W wyniku inwentaryzacji w spółce stwierdzono różnice inwentaryzacyjne, zarówno niedobory jak i nadwyżki. W jaki sposób należy rozliczyć zidentyfikowane różnice? Czy różnice podlegają kompensacie? – pyta czytelnik.

Różnice inwentaryzacyjne stwierdzone w czasie spisu z natury do czasu ich wyjaśnienia i rozliczenia należy ująć na kontach zespołu 2 „Rozliczenie niedoborów"/"Rozliczenie nadwyżek". Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) wyniki inwentaryzacji należy należycie udokumentować oraz powiązać z zapisami w księgach rachunkowych. Różnice pomiędzy stanem rzeczywistym a wykazanym w księgach rachunkowych, które ujawniono podczas inwentaryzacji należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych roku obrotowego, za który przeprowadzono inwentaryzację.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm