Aktualizacja: 27.02.2020 13:10 Publikacja: 27.02.2020 16:00
Foto: 123RF
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku IV CSK 100/18 z 14 lutego 2019 r.
Powód – syndyk masy upadłości W. P. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą „S." wniósł 10 marca 2010 r. pozew przeciwko: „M." sp. z o.o. oraz L. P. o uznanie czynności prawnych za bezskuteczne. Sąd okręgowy oddalił powództwo w stosunku do L. P, uznając częściowo żądania względem „M". Apelację pozwanego M. od wspomnianego wyroku sąd apelacyjny oddalił. W kasacji podniesiony został m.in. zarzut naruszenia trybu podejmowania uchwał w spółce z o. o. Odniesiono go do uchwały zgromadzenia wspólników z dnia 15 kwietnia 2010 r. o powołaniu J. P. na stanowisko prezesa zarządu pozwanej spółki.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Mobbing może zmierzać do naruszenia dóbr osobistych, np. godności, więc poszkodowany może wnieść przeciwko mobberowi powództwo o ich ochronę i domagać się w sądzie zaniechania prowadzonych działań, zadośćuczynienia czy odszkodowania.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Jeżeli uchwała walnego zgromadzenia przyznaje akcjonariuszowi uprawnienia osobiste naruszające właściwe dla danego typu spółki zasady funkcjonowania organów spółki, to podlega ona zaskarżeniu jako sprzeczna z prawem i naturą spółki akcyjnej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2025 r. największe grupy międzynarodowe i krajowe będą płacić co najmniej 15-proc. podatek wyrównawczy od dochodu osiągniętego w każdej jurysdykcji, w której prowadzą działalność.
Krajowa Rada Sądownictwa uważa, że sędziowie Sądu Najwyższego Jarosław Matras i Michał Laskowski powinni wyłączyć się ze sprawy dotyczącej statusu prawnego Prokuratora Krajowego.
W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawkę do projektu budżetu na 2025 rok, która przewiduje zmniejszenie środków dla czternastu instytucji państwowych. Cięcia obejmą m.in. Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy czy Krajową Radę Sądownictwa.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej opublikowano stanowisko w sprawie statusu tzw. neo-sędziów.
Trudno akceptować, że w sądzie ktoś się znalazł, bo nie miał skrupułów, podczas gdy inni nie startowali – o neosędziach mówi Tomasz Krawczyk, sędzia SO w Łodzi.
Wiele czynników decyduje o charakterze umowy. Aspekt twórczy wykonywanych czynności o tym nie przesądza.
Jeżeli sąd dopuścił spóźniony dowód, to nie można tego podważyć, powołując się na prekluzję, czyli ograniczenie czasowe dla składania dowodów.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas