Aktualizacja: 11.02.2020 15:16 Publikacja: 11.02.2020 17:45
Foto: AdobeStock
Podstawowym celem statutowym szpitala - Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej (podatnik VAT czynny) jest wykonywanie działalności leczniczej oraz realizowanie zadań polegających na kształceniu przed i podyplomowym w zawodach medycznych, w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia. Szpital realizuje i będzie realizował cele statutowe w zakresie działalności w zakresie ochrony zdrowia zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. W sytuacji, gdy wartość transakcji przekroczy 15 000 zł i płatność zostanie dokonana na konto bankowe, którego nie będzie w wykazie podatników VAT szpital nie zaliczy wydatku do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15d ust. 1 ustawy o CIT. Szpital będzie dokonywał płatności oraz weryfikował konta bankowe zgodnie z wykazem podatników VAT. Szpital współpracuje z różnymi dostawcami towarów i usług, tj. głównie podatnicy VAT czynni, podatnicy VAT zwolnieni oraz podatnicy VAT niezarejestrowania na potrzeby podatku VAT. Czy od 1 stycznia 2020 r. będzie możliwość zwolnienia od opodatkowania dochodu powstałego na skutek niezaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów w wysokości przekraczającej 15 000 zł, dokonanych na konta bankowe, których nie będzie w wykazie podatników VAT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, w sytuacji gdy będą przeznaczone na cele statutowe? – pyta czytelnik.
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Komisja Europejska ogłosiła nowe działania dotyczące handlu elektronicznego W Unii Europejskiej, podkreślając że zamiast tworzyć nowe przepisy, skupi się na skuteczniejszym egzekwowaniu i wdrażaniu istniejących.
W związku z zakończeniem prac nad unijną reformą prawa wzorów przemysłowych, w dniu 8 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia 2024/2822 oraz dyrektywy 2024/2823.
Nowelizacja ustawy OZE zawiera szereg rozwiązań, których celem jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego sektorze OZE, w tym dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Rozwiązania prawne umożliwiają dłużnikom unikanie spłaty zobowiązań, co zmusza wierzycieli do ponoszenia większych kosztów w celu odzyskania należności. Zakończenie procesu sądowego staje się niewystarczające.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Ustawodawca nie przewidział zwolnienia od podatku VAT dla odpłatnego udostępniania budynków.
To, czy gmina zachowa prawo do odliczenia VAT, zależy od przyczyn zaniechania inwestycji. Krajowa praktyka interpretacyjna opiera się w tym zakresie na dorobku orzeczniczym TSUE.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Jeśli w zgłoszeniu na konferencję online konsument wskaże jako adres zamieszkania państwo spoza Polski, to usługa ta nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT w Polsce niezależnie od tego gdzie konsument będzie miał miejsce zamieszkania.
Podatnik zachowuje prawo do obniżenia VAT należnego o podatek naliczony wynikający z wydatków na inwestycję, która została zaniechana przez podatnika z uwagi na zmianę uwarunkowań rynkowych.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego muszą rozliczyć podatek VAT od najmu prywatnego. Na co powinni zwrócić uwagę przy rozliczeniach, by nie popełnić błędu?
Wiele wskazuje na to, że w minionym roku tzw. luka VAT, która uszczupla dochody budżetu, zaczęła się nieco zmniejszać. Ale raczej nie jest to efekt starań i wysiłków resortu finansów, lecz po prostu wynik ożywienia w gospodarce.
Gdy wydawnictwo sprzedaje książki razem z płytą, wysokość stawki VAT zależy od tego, który element tego kompletu jest „ważniejszy” i mógłby być wykorzystywany samodzielnie: książka (5 proc.) czy płyta (23 proc.).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas