Aktualizacja: 21.01.2020 14:22 Publikacja: 21.01.2020 16:45
Foto: 123RF
Niestety polski ustawodawca nie uchwalił jeszcze przepisów implementujących unijne zmiany do krajowego porządku prawnego. W praktyce oznacza to, że w omawianym zakresie podatnicy mogą, wedle swojego wyboru, stosować przepisy ustawy o podatku od towarów i usług albo bezpośrednio przepisy unijnej dyrektywy (taki dualizm będzie trwał do momentu prawidłowej implementacji dyrektywy). Potwierdza to również Ministerstwo Finansów w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej pod koniec 2019 r.
Z transakcją łańcuchową mamy do czynienia wówczas, gdy co najmniej trzy podmioty (nazwijmy je A, B i C) uczestniczą w sprzedaży towaru w ten sposób, że podmiot A wystawia fakturę na podmiot B, podmiot B wystawia fakturę za ten sam towar na podmiot C, przy czym towar jest wysyłany bezpośrednio przez podmiot A do podmiotu C. Mimo że występuje tylko jeden transport towarów, każdy z podmiotów biorących udział w takiej transakcji jest zobowiązany wykazać dla celów VAT dostawę towarów (w transakcji z trzema podmiotami mamy zatem dwie dostawy towarów >patrz rys. 1).
Przepisywanie majątku na dalszą rodzinę czy konkubinę, by uciec z nim przed wierzycielem, to znane sposoby nieuczciwych dłużników. Mniej popularnym, choć dla wierzyciela niezwykle dotkliwym, jest wszczynanie przez dłużnika fikcyjnej egzekucji.
Kodeks spółek handlowych zawiera regulacje mające chronić interes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) przed jego naruszeniem w relacjach z władzami spółki. Jak stosować je w praktyce?
Przedmiotem umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie mogą być zarówno ruchomości, jak i nieruchomości. Kiedy warto skorzystać z tej formy zabezpieczenia wierzytelności? Na czym ona polega?
Postępowanie egzekucyjne służy wykonaniu tytułów wykonawczych i zaspokojeniu wierzyciela w możliwie najwyższym zakresie. Niekiedy jednak jest ono wykorzystywane do celów niezgodnych z prawem.
Transgraniczne dziedziczenie spadku to temat, który zyskuje na znaczeniu w dobie globalizacji i coraz częstszych migracji. Dziedziczenie w różnych krajach wiąże się z koniecznością zrozumienia międzynarodowych przepisów oraz aspektów prawnych dotyczących spadkobrania.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Osoby oferujące prywatne noclegi i taksówki przez platformę internetową nie zapłacą VAT, zrobi to za nich ta platforma. Upowszechni się też e-fakturowanie.
Małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Podatnik, który tylko na podstawie maila oraz kontaktu telefonicznego, bez weryfikacji nowego kontrahenta, wysyła towar do oszusta podającego się za jego przedstawiciela, nie ma prawa do 0 stawki VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy.
Analiza podatkowa transakcji fuzji i przejęć jest istotna dla obu stron, ponieważ obciążenia podatkowe mogą determinować finalny koszt, czy też zyski realizowane przez strony transakcji. Obejmuje ona ocenę skutków podatkowych różnych struktur transakcji i pozwala na wybór takiej, która będzie się wiązała z optymalnymi obciążeniami podatkowymi dla obu stron danej transakcji.
Małe firmy z zagranicy nie zapłacą VAT w Polsce, a polskie – za granicą. Tak wynika z projektu ustawy, który wdraża unijną dyrektywę 2020/285.
Dotychczasowa faktura dokumentująca WDT lub eksport usług będzie mogła stanowić wizualizację faktury ustrukturyzowanej, ale konieczne będzie umieszczenie na niej kodu QR.
Limit obrotów, który obliguje do rozliczania VAT ma wzrosnąć z 200 do 240 tys. zł - ogłosił w Radiu ZET minister finansów Andrzej Domański.
Duże sieci biorą na siebie od 1 kwietnia VAT na żywność. I czekają na ruch Biedronki, która nie ogłosiła swoich planów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas