Reklama
Rozwiń

Sąd: ustawodawca nie ograniczył prawa podatników

Zarachowanie wierzytelności jako przychodu należnego i uwzględnieniu jej, przy spełnieniu warunków umożliwiających zaliczenie jej do kosztów, dokonywane mogło być w wysokości zawierającej VAT.

Publikacja: 14.01.2020 16:45

Sąd: ustawodawca nie ograniczył prawa podatników

Foto: Adobe Stock

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadzi działalność w zakresie usług ochroniarskich. Odbiorcami usług są firmy krajowe, zarówno spółki jak i odbiorcy indywidualni. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. W przeważającej części sprzedaż usług podlega opodatkowaniu 23 proc. stawką VAT i jest dokumentowana fakturami.

We wniosku o interpretację spółka wskazała, że kwalifikuje przychody należne (jeszcze nie otrzymane), wynikające z prowadzonej działalności do przychodów podatkowych. Skarżąca stwierdziła, że ze względu na brak zapłaty przez kontrahentów niektóre wierzytelności, w przypadkach gdy brak jest przesłanek do ich odzyskania podlegają umorzeniu, lub są odpisywane jako nieściągalne w oparciu o wymagane przepisami dokumenty. Po spełnieniu warunków przewidzianych przepisami, podatniczka zalicza do kosztów uzyskania przychodów wartość wierzytelności umorzonych lub odpisanych jako nieściągalne.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Alkomat przy wejściu do pracy?
Biznes
Czy wciąż możliwy jest outsourcing cudzoziemca
Biznes
Fundacja rodzinna a działalność gospodarcza – granice zwolnienia z CIT
Biznes
Kidinfluencerzy – mali twórcy, wielki biznes dzieci (dorosłych?)
Biznes
Wypłata komplementariuszowi zaliczek na poczet zysku – skutki podatkowe