Reklama
Rozwiń

Uparty fiskus trwa przy błędnej wykładni przepisów

Gmina, wykonująca odpłatnie, w ramach zadań własnych o charakterze obowiązkowym, czynności organizowania i świadczenia usług opiekuńczych przez domy opieki społecznej, nie jest podatnikiem VAT.

Publikacja: 28.01.2020 16:30

Uparty fiskus trwa przy błędnej wykładni przepisów

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Spór w sprawie dotyczył rozliczania VAT przez gminę. Konkretnie chodziło o opłaty za usługi Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, które są odprowadzane do budżetu gminy. We wniosku o interpretację samorządowcy pytali czy opłaty, które są przyjmowane na podstawie decyzji administracyjnych należy opodatkować VAT czy nie. Sami byli przekonani, że organizowanie i świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania oraz w ośrodkach wsparcia należy do sfery publicznoprawnej, pobierane opłaty mają charakter daniny publicznej, zaś dochód uzyskiwany z ich poboru służy celom publicznym. Ponadto, tryb ustalania opłat na podstawie decyzji administracyjnej wskazuje, że jest to opłata zbliżona do daniny publicznej a nie z cena ustalana w realiach rynkowych. W konsekwencji MGOPS w zakresie, w jakim realizuje zadania własne gminy wynikające z przepisów prawa, powinien być traktowany jako organ gminy i w związku z tym, czynności przez niego wykonywane podlegają wyłączeniu z opodatkowaniu VAT. Tym samym, gmina nie ma obowiązku wykazywania pobranych przez MGOPS opłat w ewidencji sprzedaży i w deklaracji VAT.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Alkomat przy wejściu do pracy?
Biznes
Czy wciąż możliwy jest outsourcing cudzoziemca
Biznes
Fundacja rodzinna a działalność gospodarcza – granice zwolnienia z CIT
Biznes
Kidinfluencerzy – mali twórcy, wielki biznes dzieci (dorosłych?)
Biznes
Wypłata komplementariuszowi zaliczek na poczet zysku – skutki podatkowe