Aktualizacja: 03.10.2019 11:53 Publikacja: 03.10.2019 16:15
Foto: Adobe Stock
Zgodnie z publikacją Money.pl, rok 2018 był rekordowym pod względem zmian w prawie podatkowym od 2004 r., czyli od czasu wejścia w życie całej nowej ustawy o VAT. Uchwalone w minionym roku przez Sejm ustawy podatkowe liczą 362 strony, a wszystkich nowych aktów prawnych – 14 600 stron (www.money.pl, 27.02.2019 r.). W 2017 r. wszystkie nowelizacje liczyły ponad 27 000 stron, a w 2016 r. blisko 32 000.
Jednak to zmiany w prawie podatkowym, zwłaszcza w zakresie transgranicznych struktur organizacyjnych, niosą ze sobą największe obostrzenia przepisów, a zatem i zagrożenia sankcjami dla prowadzących za ich pośrednictwem działalność przedsiębiorców, jak również dla osób, posiadających zagraniczne fundacje prywatne, czy trusty, lub po prostu pracujących poza granicami kraju. Dziś bowiem to nie tylko, znane już właścicielom zagranicznych spółek, restrykcyjne przepisy o CFC („Controlled Foreign Company") i CRS („Common Reporting Standard"). Od 1 stycznia 2019 r., część podmiotów osiągających dochody za granicą, objęły przepisy Konwencji MLI („Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties"). Od początku tego roku obowiązują również nowe przepisy dotyczące raportowania MDR („Mandatory Disclosure Rules"), a od października 2019 r. polskie spółki będą zobligowane do ujawniania danych swoich beneficjentów rzeczywistych – tzw. UBO („Ultimate Beneficial Owner") w rejestrze przedsiębiorców.
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Komisja Europejska ogłosiła nowe działania dotyczące handlu elektronicznego W Unii Europejskiej, podkreślając że zamiast tworzyć nowe przepisy, skupi się na skuteczniejszym egzekwowaniu i wdrażaniu istniejących.
W związku z zakończeniem prac nad unijną reformą prawa wzorów przemysłowych, w dniu 8 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia 2024/2822 oraz dyrektywy 2024/2823.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Nowelizacja ustawy OZE zawiera szereg rozwiązań, których celem jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego sektorze OZE, w tym dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Spółka utworzona przez spółkę komunalną nie zapłaci podatku minimalnego, jeśli realizuje zadania użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i ciągłe zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych.
Bycie wspólnikiem spółki jawnej, wobec której prowadzone jest postępowanie upadłościowe, pozostaje bez wpływu na obowiązek podlegania przez niego obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego – uznał prezes NFZ.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał przełomowy wyrok, który może istotnie wpłynąć na dotychczasową linię orzeczniczą i praktykę postępowań podatkowych, a w dalszej perspektywie – na zmianę polskich przepisów dotyczących odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółek.
Przedmiotem umowy sprzedaży może być ogół praw i obowiązków komandytariusza w spółce komandytowej (z siedzibą w Polsce). Umowa taka podlega opodatkowaniu PCC. Obowiązek zapłaty podatku ciąży na kupującym.
Procedura wydalania z palestry będzie sprawniejsza, a aplikanci adwokaccy zyskają swój ogólnopolski samorząd. Prócz tego samorząd pracuje też nad zmianą form wykonywania zawodu m.in. w ramach adwokackiej spółki kapitałowej.
Możliwość powołania się na brak winy dotyczy tylko niewykonania obowiązku złożenia wniosku o upadłość. Nie uzasadnia tezy, że odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania spółki jest odpowiedzialnością na zasadzie winy.
Kobiety nadal nie są w sposób adekwatny reprezentowane we władzach i na stanowiskach kierowniczych giełdowych spółek. Co więcej, nie wszyscy wydają się być zainteresowani zmianą tej sytuacji.
Za przestępstwo gospodarcze nie zawsze należy karać prezesa firmy – wskazuje zespół Rafała Brzoski i proponuje zmianę prawa. – To często problem stylu działania prokuratury, a nie złych przepisów – korygują eksperci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas