Aktualizacja: 03.10.2019 11:53 Publikacja: 03.10.2019 16:15
Foto: Adobe Stock
Zgodnie z publikacją Money.pl, rok 2018 był rekordowym pod względem zmian w prawie podatkowym od 2004 r., czyli od czasu wejścia w życie całej nowej ustawy o VAT. Uchwalone w minionym roku przez Sejm ustawy podatkowe liczą 362 strony, a wszystkich nowych aktów prawnych – 14 600 stron (www.money.pl, 27.02.2019 r.). W 2017 r. wszystkie nowelizacje liczyły ponad 27 000 stron, a w 2016 r. blisko 32 000.
Jednak to zmiany w prawie podatkowym, zwłaszcza w zakresie transgranicznych struktur organizacyjnych, niosą ze sobą największe obostrzenia przepisów, a zatem i zagrożenia sankcjami dla prowadzących za ich pośrednictwem działalność przedsiębiorców, jak również dla osób, posiadających zagraniczne fundacje prywatne, czy trusty, lub po prostu pracujących poza granicami kraju. Dziś bowiem to nie tylko, znane już właścicielom zagranicznych spółek, restrykcyjne przepisy o CFC („Controlled Foreign Company") i CRS („Common Reporting Standard"). Od 1 stycznia 2019 r., część podmiotów osiągających dochody za granicą, objęły przepisy Konwencji MLI („Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties"). Od początku tego roku obowiązują również nowe przepisy dotyczące raportowania MDR („Mandatory Disclosure Rules"), a od października 2019 r. polskie spółki będą zobligowane do ujawniania danych swoich beneficjentów rzeczywistych – tzw. UBO („Ultimate Beneficial Owner") w rejestrze przedsiębiorców.
Nie wystarczą „dobre geny” rodziców, aby dziecko z powodzeniem poprowadziło rodzinny biznes. Przekazanie firmy w...
Przygotowanie następcy do roli lidera w firmie rodzinnej należy starannie zaplanować, aby zapewnić płynne przeję...
Komisja Europejska przedstawiła pakiet propozycji mających uprościć CBAM, zmniejszyć obciążenia administracyjne...
Niepewna sytuacja geopolityczna, ryzyko eskalacji konfliktów, niekonkurencyjność gospodarek UE – to czynniki, kt...
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Projekty partnerskie to jedna z możliwych form realizacji przedsięwzięć współfinansowanych ze środków unijnych....
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas