Reklama
Rozwiń

Nowe zasady zwrotu VAT

Zdarza się, że firmy wykazują w deklaracji nadwyżkę podatku naliczonego nad kwotą należną. W takiej sytuacji muszą zdecydować, czy chcą dalej kumulować nadwyżkę i przenieść ją na kolejny okres rozliczeniowy, czy wystąpić do urzędu skarbowego o zwrot.

Publikacja: 24.09.2019 18:15

Nowe zasady zwrotu VAT

Foto: 123RF

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe może być korzystne dla podatnika, który przewiduje, że w kolejnych okresach rozliczeniowych wystąpi z kolei nadwyżka podatku należnego nad naliczonym i będzie miał obowiązek wpłaty zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług na rachunek urzędu skarbowego. Jeśli bardziej prawdopodobne jest dalsze kumulowanie nadwyżki, to zgodnie z przepisami ustawy o VAT istnieje możliwość odzyskania podatku naliczonego w trzech terminach: 60, 180 lub 25 dni. Perspektywa skorzystania z każdego z powyższych terminów wymaga spełnienia określonych warunków określonych prawem podatkowym. W wyniku nowelizacji ustawy o VAT, od 1 września 2019 r. zmianie uległ jeden z warunków zwrotu VAT w terminie 25 dni. Poniżej przedstawione zostaną warunki, które należy spełnić, aby uzyskać zwrot w poszczególnych wskazanych przez ustawę o VAT terminach po 1 września 2019 r.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Alkomat przy wejściu do pracy?
Biznes
Czy wciąż możliwy jest outsourcing cudzoziemca
Biznes
Fundacja rodzinna a działalność gospodarcza – granice zwolnienia z CIT
Biznes
Kidinfluencerzy – mali twórcy, wielki biznes dzieci (dorosłych?)
Biznes
Wypłata komplementariuszowi zaliczek na poczet zysku – skutki podatkowe