Aktualizacja: 17.12.2019 13:39 Publikacja: 17.12.2019 17:00
Foto: Adobe Stock
W praktyce gospodarczej występują sytuacje, w których podatnik wykonuje zarówno czynności zwolnione z opodatkowania VAT, jak i czynności podlegające opodatkowaniu VAT. W takim przypadku na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy o VAT podatnik jest zobligowany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do odliczenia VAT.
Jeżeli jednak nie jest on zdolny do wyodrębnienia całości lub części tych kwot, powinien ustalić tzw. współczynnik odliczenia VAT. Zasady obliczenia ww. współczynnika wynikają z art. 90 ust. 3 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu współczynnik ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którym podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności zwolnionych i opodatkowanych. Wartość współczynnika należy określić procentowo (w zaokrągleniu do najbliższej liczby całkowitej) w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest on ustalany. W sytuacji gdyby wartość współczynnika nie przekroczyła 98 proc. oraz kwota podatku niepodlegająca odliczeniu była mniejsza niż 500 zł (w szczególnych przypadkach na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów może to być kwota większa lub równa), podatnik może uznać, iż współczynnik wynosi 100 proc. Natomiast, gdyby powyższa wartość nie przekroczyła 2 proc. podatnik ma prawo uznać, że współczynnik wynosi O proc.
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Komisja Europejska ogłosiła nowe działania dotyczące handlu elektronicznego W Unii Europejskiej, podkreślając że zamiast tworzyć nowe przepisy, skupi się na skuteczniejszym egzekwowaniu i wdrażaniu istniejących.
W związku z zakończeniem prac nad unijną reformą prawa wzorów przemysłowych, w dniu 8 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia 2024/2822 oraz dyrektywy 2024/2823.
Nowelizacja ustawy OZE zawiera szereg rozwiązań, których celem jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego sektorze OZE, w tym dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Rozwiązania prawne umożliwiają dłużnikom unikanie spłaty zobowiązań, co zmusza wierzycieli do ponoszenia większych kosztów w celu odzyskania należności. Zakończenie procesu sądowego staje się niewystarczające.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Od 15 lutego będzie można składać roczne deklaracje PIT za 2024 rok. Jeżeli z zeznania podatkowego wynika nadpłata, należy nam się jej zwrot. Co zrobić, by szybciej trafił na nasze konto? Można go otrzymać nawet w ciągu kilku dni.
Co do zasady zwrot VAT powinien nastąpić w ciągu 60 dni od dnia złożenia przez podatnika pliku JPK. Niemniej, jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin.
Kryterium powierzchniowe, od którego zależy zwrot części wydatków na budowę pierwszego własnego lokum, ocenia się na moment przystąpienia do użytkowania. Tak uznał NSA w pierwszym sporze o zwrot części wydatków związanych z budową pierwszego domu.
Jeśli podatnik przed upływem terminu przedawnienia składa korektę deklaracji, w której wykazuje zwrot VAT, to uznanie, że fiskus musi go dokonać, byłoby absurdalne.
Upływ przedawnienia nie wyklucza postępowania i wypowiedzenia się przez fiskusa co do zasadności skorygowania deklaracji i wykazania zwrotu VAT.
Fiskus może przedłużyć termin zwrot VAT, ale musi przy tym respektować zasady neutralności oraz proporcjonalności. Weryfikacja ma być prowadzona w rozsądnym czasie i nie może być traktowana jako blankietowe opóźnianie realizacji praw podatnika.
Skarbówka powinna zwrócić nadpłacony podatek przedsiębiorcy, który w sprzedaży konsumenckiej stosował zawyżoną stawkę VAT.
Fiskus nie może odmawiać zwrotu nadpłaconego VAT przedsiębiorcy, który w sprzedaży konsumenckiej stosował za wysoką stawkę podatku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas