Reklama

Ukryte zyski w CIT estońskim ciągle budzą wątpliwości

Kontrowersje związane z estońskim CIT wynikają m.in. z coraz bardziej restrykcyjnej praktyki interpretacyjnej fiskusa dotyczącej rozpoznawania tzw. ukrytych zysków, szczególnie w odniesieniu do pożyczek i użytkowania samochodów osobowych.

Publikacja: 28.07.2025 05:40

Ukryte zyski w CIT estońskim ciągle budzą wątpliwości

Ukryte zyski w CIT estońskim ciągle budzą wątpliwości

Foto: Adobe Stock

Model CIT estońskiego stanowi atrakcyjny wybór dla spółek podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jego istota związana jest z odejściem od klasycznego ujęcia podatków dochodowych, w którym bieżącemu opodatkowaniu podlega dochód wypracowany przez podatnika. W przypadku ryczałtu od dochodów spółek, potocznie określanego jako CIT estoński, mechanizm podatkowy został oparty na innych zasadach – obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie, gdy dochodzi do faktycznej dystrybucji zysków ze spółki na rzecz jej wspólników, najczęściej w formie dywidendy. Specyfika estońskiego systemu opodatkowania polega bowiem na tym, że dopóki zysk pozostaje w spółce, nie powstaje obowiązek podatkowy, a tym samym nie istnieje wymóg prowadzenia ewidencji podatkowej ani ustalania dochodu do opodatkowania w rozumieniu ustawy o CIT. Nie zwalnia to jednak podatników z obowiązku prowadzenia pełnej księgowości oraz sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

CIT
Premie dla zarządu są kosztem podatkowym CIT w roku wypłaty
Reklama
Reklama
Reklama