Aktualizacja: 20.03.2025 09:26 Publikacja: 28.11.2024 13:09
Foto: Adobe Stock
Zgodnie z projektem ustawy o rachunkowości, jak i innymi nowymi regulacjami, ich odpowiedzialność obejmuje nie tylko prawidłowe przygotowanie sprawozdań, ale również ich kompletność, dokładność oraz zgodność z przyjętymi standardami.
Zrównoważony rozwój stał się nieodłączną częścią naszej gospodarczej rzeczywistości. Nowe regulacje unijne wdrożone w ostatnim czasie do polskiego prawa dotyczące zrównoważonego rozwoju objęły kolejne przedsiębiorstwa.
Termin due diligence, czyli po polsku należyta staranność, jest dobrze znany przedsiębiorcom.
Początek roku 2025 to czas intensywnych prac dla tych, którzy jako pierwsi zostali objęci obowiązkiem raportowania ESG zgodnie z dyrektywą CSRD.
Przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z 31 maja 2023 r. w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010, potocznie nazywane rozporządzeniem w sprawie wylesiania lub rozporządzeniem EUDR, miały zacząć obowiązywać od 30 grudnia 2024 r. w odniesieniu do dużych przedsiębiorstw, a w odniesieniu do mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw od 30 czerwca 2025 r. Okazuje się jednak, że na skutek komunikatu Komisji Europejskiej z 2 października 2024 r. przepisy te mogą wejść w życie rok później. Potwierdził to Parlament Europejski w połowie grudnia 2024 r.
W Dzienniku Ustaw z 17 grudnia 2024 r. opublikowana została ustawa z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2024 r., poz. 1863).
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Dane zbierane przez kampanię społeczną 30% Club Poland ze 140 największych spółek giełdowych pokazują powolną poprawę w różnorodności zarządów i rad nadzorczych (czyli władz) ze względu na płeć.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Brak pewności prawnej, chaotyczne zmiany przepisów i nieprzewidywalność mogą zagrozić całemu systemowi finansowania zielonej transformacji (ESG), powodując odpływ kapitału oraz spowolnienie inwestycji w kluczowe sektory gospodarki.
Łańcuchy wartości to jedno z największych wyzwań w raportowaniu zrównoważonego rozwoju. Zebranie danych od setek, a często tysięcy kontrahentów wiąże się z ogromnym nakładem pracy i wydatkami. Dlatego firmy szukają rozwiązań, które pomogą im usprawnić ten proces. Na rynku pojawiają się rozwiązania wspierające raportowanie.
Profilaktyka zdrowotna to fundament, który powinien chronić społeczeństwo przed chorobami, jednak w Polsce wciąż przegrywa z wydatkami na doraźne leczenie. Dzisiaj największym czynnikiem ryzyka zdrowotnego jest palenie. Dlatego jak najszybciej powinniśmy opracować strategię ograniczania spożycia produktów nikotynowych.
Chcemy pokazać polskim przedsiębiorcom i firmom, co oznacza raportowanie zgodne z Europejskimi Standardami Sprawozdawczości w zakresie Zrównoważonego Rozwoju – mówi prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, organizator Rankingu ESG. Odpowiedzialne zarządzanie 2024.
Zdrowie stanowi fundament każdego z trzech obszarów kryjących się pod literkami E, S i G – podkreśla prezes Instytutu Człowieka Świadomego.
Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Jednocześnie rośnie liczba i złożoność umów cPPA/vPPA, co będzie stanowić coraz większe wyzwanie do ich prawidłowego ujęcia księgowego.
Oprócz korzyści i szans wynikających z wprowadzania nowych przepisów firmy dostrzegają istotne koszty i zagrożenia.
Niemal 1,5 tys. mieszkań w sześciu etapach. Osiedle Apartamenty Krakowska we Wrocławiu wybuduje Robyg.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas