Franczyza po nowemu może zniechęcić nowych przedsiębiorców

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt zmian Kodeksu cywilnego, który ma wprowadzić regulacje dla prowadzenia biznesu opartego na metodzie franczyzy. Zmiany z pozoru dobre, mogą jednak zniechęcić przedsiębiorców.

Publikacja: 11.08.2023 17:11

Franczyza po nowemu może zniechęcić nowych przedsiębiorców

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z zapowiedziami nowelizacja Kodeksu miałaby wprowadzić nowy rodzaj umowy nazwanej, czyli umowę o franczyza - przepisy określałyby więc jej konieczną zawartość oraz sposób jej zawarcia, w tym przypadku w formie dokumentowej pod rygorem nieważności. 

Dodatkowo franczyzodawca będzie zobowiązany do przedstawienia kontrahentowi dokumentów zawierających informacje o wzajemnych zobowiązaniach stron, sposobie wykonywania działalności gospodarczej, o koniecznych i prognozowanych przychodach franczyzobiorcy z działalności. Co ważne podanie nieprawdziwych informacji może stanowić podstawę odstąpienia od umowy przez franczyzobiorcę i domagania się z przez niego odszkodowania.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Finanse
Expo w Osace szansą dla polskich firm
Finanse
Zatory płatnicze - wielki problem MŚP
Finanse
Dotacje, innowacje, zrównoważony rozwój – możliwości dla firm w 2025 roku
Finanse
Polska nie wdraża unijnych przepisów na czas. Co za to grozi?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Finanse
Wierzyciele będą musieli zadbać o realizację planu spłaty. Jest projekt ustawy