Aktualizacja: 16.01.2025 06:03 Publikacja: 03.08.2024 08:00
Foto: Adobe Stock
Piotr Skwirowski rozmawiał z przedstawicielem PARP m.in. o trwającym naborze do drugiej w tym roku edycji programu wsparcia dla firm z branż HoReCa, czyli branży hotelarskiej i gastronomicznej, a także sektorów turystyki i kultury. To branże najbardziej dotknięte pandemią Covid-19. Wsparcie ma im pomóc przygotować się na ewentualne kryzysy w przyszłości poprzez wprowadzanie nowych sposobów dostarczania produktów i usług oraz przeprofilowanie działalności w ramach sektora lub też jej dywersyfikację.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. przygotowuje się do uruchomienia nowego projektu grantowego o nazwie "Dig.IT. Transformacja cyfrowa". Co z terminem naboru?
Członek zarządu spółki z o.o. odpowiada za jej długi wynikłe z jego decyzji, powstałe także po opuszczeniu przez niego zarządu – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.
Podbijana wysoką inflacją fala podwyżek płac wyraźnie zaczyna opadać.
W trzecim kwartale 2024 r. konsumpcja prywatna urosła tylko o 0,3 proc. rok do roku, choć jeszcze w połowie roku ekonomiści spodziewali się wzrostu o grubo ponad 3 proc. Co się stało i czy tak już zostanie?
62,5 tys. podmiotów handlowych jest wpisanych do rejestrów dłużników. To jedna czwarta wszystkich długów przedsiębiorstw w Polsce.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Po okresie świąteczno-noworocznym w styczniu 2025 r. zgodnie z harmonogramem startują nowe nabory wniosków od przedsiębiorców. – Pierwszy miesiąc tego roku można określić słowem różnorodność – ocenia ekspertka od pozyskiwania funduszy unijnych.
Aby wykluczyć spółkę z unijnych procedur udzielania zamówień publicznych i przyznawania unijnych dotacji, urzędnik zatwierdzający musi ocenić zachowanie podmiotu, któremu zarzucono uchybienie w sposób konkretny i zindywidualizowany – uznał Sąd Unii Europejskiej.
Przedsiębiorcy mogą w tym roku liczyć na spory zastrzyk gotówki z funduszy UE, który pomoże im zrealizować projekty rozwojowe. Wsparcie będzie dostępne w programach krajowych i regionalnych. Ich zestawienie przygotowała firma Grant Thornton.
Jednostki samorządu terytorialnego mogą udzielać różnych dotacji podmiotom spoza sektora finansów publicznych. Ta forma wsparcia, szczególnie w zakresie ochrony zabytków, podlega jednak szczególnym zasadom planowania i rozliczania w budżecie samorządu.
Instytucje odpowiedzialne za realizację programu „Polska–Słowacja” ogłosiły dwa nabory wniosków. Łącznie dają one szansę pozyskania blisko 3,5 mln euro dotacji. Wnioski o wsparcie można składać do końca lutego.
„Zwiększenie potencjału przyrodniczego w regionie” to nazwa części 2.15 programu „Fundusze europejskie dla Kujaw i Pomorza”. Wnioski o dofinansowanie z jego środków będą przyjmowane do 17 lutego.
Firmy, szczególnie te z sektora małych i średnich nie będą narzekać. Instytucje odpowiedzialne za wdrażanie poszczególnych działań, opisanych w programach unijnych, szykują dla nich konkursy.
Status dotacji nie jest jednoznacznie uregulowany w ustawach podatkowych, co w przypadku każdego z tych podatków może skutkować wątpliwościami odnośnie do ustalenia prawa do stosowania preferencji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas