Projekt „Wsparcie firm w okresowych trudnościach — Postaw swój biznes na nogi” jest przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw, w tym samozatrudnionych, którzy doświadczają czasowych trudności w prowadzeniu działalności (np. mają mniejsze obroty, pojawiają się odejścia kluczowych pracowników czy problemy w zarządzaniu firmą itd.) lub takich, którzy zauważają pierwsze oznaki kryzysu, możliwe do zatrzymania lub cofnięcia. Przedsiębiorca może otrzymać wsparcie, które jest przeznaczone na:

  • pokrycie kosztów opracowania, w oparciu o wyniki autodiagnozy przedsiębiorstwa, Diagnozy Kondycji Przedsiębiorstwa ze wskazaniem tematyki usług rozwojowych możliwych do sfinansowania w ramach projektu, oraz
  • refundację kosztów usług rozwojowych (szkolenia, doradztwo) rekomendowanych w diagnozie kondycji przedsiębiorstwa. 

Usługi doradcze mają pomóc w nabyciu, utrzymaniu lub rozwinięciu wiedzy, umiejętności lub kompetencji społecznych odbiorcy wsparcia. Celem szkoleń jest nabycie, potwierdzenie lub wzrost wiedzy, umiejętności lub kompetencji społecznych odbiorca wsparcia, w tym przygotowanie do uzyskania kwalifikacji.

Usługi szkoleniowe mogą dotyczyć rozwoju lub uzyskania nowych kwalifikacji zarejestrowanych w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji lub kwalifikacji innych niż zarejestrowane w ZRK, bądź nabycia kompetencji związanych z zakresem prowadzonej działalności lub planowanego jej rozszerzenia.  Usługi rozwojowe muszą być zakupione przez przedsiębiorców za pośrednictwem BUR i wynikać z przeprowadzonej autodiagnozy oraz umożliwiać udział osobom ze specjalnymi potrzebami funkcjonalnymi, głównie osobom z niepełnosprawnościami. 

Szkolenia i doradztwo są refundowane w 100 proc. Zgłoszenia należy dokonać poprzez platformę  e-Wnioski.Certes.pl . Pierwszy nabór już ruszył 9 lipca 2024. Runda ostatnia planowana jest na kwiecień 2026 r.

Dla kogo wsparcie

Przedsiębiorcy biorący udział w projekcie muszą:  

  • posiadać siedzibę główną lub stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej Polski potwierdzone wpisem do odpowiedniego rejestru (KRS lub CEIDG)
  • być mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą (MMŚP),
  • spełniać warunki uzyskania pomocy de minimis,
  • nie podlegać wykluczeniu z możliwości otrzymania środków Unii Europejskiej na podstawie prawodawstwa unijnego i krajowego wprowadzającego sankcję wobec podmiotów i osób, które w bezpośredni lub pośredni sposób wspierają działania wojenne Federacji Rosyjskiej lub są za nie odpowiedzialne,
  • aktywnie prowadzić działalność gospodarczą, która nie jest zawieszona i jest zarejestrowana minimum 12 miesięcy przed dniem rozpoczęcia rekrutacji do projektu,
  • przeprowadzić Autodiagnozę, a jej wynik musi wskazać, że są Przedsiębiorcą/ Przedsiębiorczynią znajdującym/ą się w okresowych trudnościach. 

Uczestnikami projektu są pracownicy i pracownice  przedsiębiorstw — odbiorców wsparcia. Pierwszeństwo mają samozatrudnieni. 

Ogółem w projekcie wsparciem objętych zostanie 675 osób (z czego min. 305 Kobiet, 370 Mężczyzn).

Przedsiębiorcy i ich pracownicy będą mogli również rozwinąć swoje umiejętności zawodowe lub pozyskać nowe, jeśli takie potrzeby zostaną stwierdzone na etapie opracowania diagnozy potrzeb firmy i wspomogą firmę w procesie wychodzenia z kryzysu.  

Wykluczeni ze wsparcia  

pomoc nie mogą się starać:

  • Podmiot, który otrzymał wsparcie u innego Operatora w ramach naboru „Wsparcie firm w okresowych trudnościach” 
  • Podmiot, który bezpośrednio lub pośrednio wspiera działania wojenne Federacji Rosyjskiej i jego NIP znajduje się na tzw. Liście sankcyjnej        
  • Podmiot, który planuje zakupić usługę szkoleniową/ doradczą od podmiotu powiązanego ze sobą lub ze swoją firmą (bezpośrednio lub za pośrednictwem innych podmiotów)        
  • Dostawca usług w BUR, który planuje świadczyć usługi szkoleniowe lub doradcze w projekcie na rzecz swoich Pracowników        
  • Podmiot, który podlega wykluczeniu z możliwości otrzymania środków pochodzących z UE 
  • Firmy, które nie rokują na wyjście z sytuacji kryzysowej