Zerowy PIT pod lupą

1 sierpnia 2019 r. weszła w życie ustawa o zerowym podatku PIT dla młodych osób. Z jej dobrodziejstw cieszą się osoby poniżej 26 roku życia. Mniejszy entuzjazm wykazują pracodawcy. Co w praktyce oznaczają nowe przepisy dla pracowników i pracodawców?

Publikacja: 01.08.2019 11:29

Zerowy PIT pod lupą

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Ze zwolnienia podatkowego w PIT mogą skorzystać osoby do 26 roku życia, zatrudnione na etatach lub umowach zleceniach. Chodzi o przychody do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł (w 2019 r. do wysokości 35 636,67 zł). Nadwyżka przychodów ponad wspomniane kwoty będzie podlegała opodatkowaniu na ogólnych zasadach, wraz z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku oraz preferencji przewidzianych dla małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci.

Szczegółowe zasady rozliczeń są problematyczne dla pracowników działów kadr i płac. Jak podkreśla Grant Thornton, o ile zmiany i tempo ich wejścia w życie mogą cieszyć osoby objęte zwolnieniem (te bowiem już w sierpniu otrzymają wypłaty nie pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy), o tyle mniejszy entuzjazm budzą u pracodawców. Ci po raz kolejny w ostatnich miesiącach są zaskakiwani przez ustawodawcę tempem wprowadzania zmian. Tak było z dodatkowym dniem wolnym w listopadzie ubiegłego roku czy rozporządzeniem wprowadzającym zmiany w zakresie prowadzenia dokumentacji pracowniczej pod koniec grudnia 2018 r. Również teraz pracodawcy mają niewiele czasu na przygotowanie się do zmian. Zerowy PIT dla młodych został ogłoszony podczas konwencji programowej PiS w lutym 2019 r. jako element tzw. Piątki Kaczyńskiego. Na początku lipca Sejm uchwalił ustawę, pod koniec lipca prezydent ją podpisał, a dwa dni później nowy akt prawny został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Inwestycje
Deregulacja. Czy przyspieszenie procedur geodezyjnych usprawni inwestycje?
Inwestycje
Kontrakty dla Chińczyków w urzędniczych rękach. Eksperci o konsekwencjach wyroku TSUE
Inwestycje
Unijna ochrona nie dla Chińczyków. Ważny wyrok w sprawie zamówień publicznych
Inwestycje
Jest porozumienie w sprawie prestiżowej inwestycji Mennicy
Inwestycje
Rafał Dębowski: Dlaczego rząd pozwala na paraliż inwestycyjny?