Prace nad strategią, która ma tchnąć w rynek kapitałowy nowe życie, trwały dwa lata. W końcu jednak Ministerstwu Finansów, we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz Komisją Europejską udało się ukończyć prace. A dokument został już przyjęty przez rząd. Tym samym przed rynkiem kapitałowym, ale także i inwestorami i przedsiębiorcami, otwierają się nowe możliwości.
Propozycje działań na rzecz rynku
Strategia to bowiem kompleksowy dokument. Identyfikuje 20 najważniejszych barier rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Ale zawiera też propozycję 90 działań, które mają pomóc rynkowi.
Z jednej strony mowa jest o działaniach, które mają przyciągnąć nowych inwestorów. Z drugiej zaś nie zapomniano także o przedsiębiorcach, którzy szukają pieniędzy na rozwój poprzez rynek kapitałowy oraz giełdę. Jak bowiem można przeczytać w rządowym komunikacie, do 2023 r. mają nastąpić działania, które zwiększą skalę pozyskiwania kapitału przez polskie przedsiębiorstwa właśnie poprzez wykorzystanie instrumentów rynku kapitałowego.
CZYTAJ TAKŻE: Mała giełda ze statusem SME Growth Market
– Bardziej rozwinięty rynek kapitałowy idealnie wpisuje się w politykę gospodarczą rządu. Ponieważ głównym celem strategii jest poszerzenie możliwości finansowania działalności przez polskie, głównie małe i średnie, firmy, które są tak istotne dla rozwoju gospodarczego naszego kraju – mówił ostatnio w „Rzeczpospolitej” Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju.
Ułatwienia dla firm
Finalna wersja Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego nie została jeszcze opublikowana. Ale już wiadomo, że spółki, które będą szukały pieniędzy na rozwój poprzez wykorzystanie mechanizmów giełdowych, mogą liczyć na specjalne traktowanie.
Usprawnione zostaną choćby procedury związane z zatwierdzaniem prospektów emisyjnych spółek przez Komisję Nadzoru Finansowego. Są one niezbędne do tego, aby spółka mogła wyjść z ofertą akcji czy też obligacji do szerokiego grona inwestorów. Dla przedsiębiorców przewidziane są także m.in. ułatwienia podatkowe.
CZYTAJ TAKŻE: Będą zmiany w uprzednich porozumieniach cenowych
– Propozycje w zakresie opodatkowania przewidują np. możliwość tzw. ukosztowienia wydatków poniesionych przez spółki na przeprowadzenie IPO (pierwsza oferta publiczna akcji). Czy też zwolnienia podatkowego obligacji rozwojowych, które – mamy taką nadzieję – pozwolą na większe finansowanie tak dużych potrzeb infrastrukturalnych w naszym kraju – podkreślał Jerzy Kwieciński.
Autorzy strategii wierzą, że planowane działania skłonią większą liczbę spółek prywatnych do zainteresowania się rynkiem kapitałowym. Nie da się bowiem ukryć, że w ostatnim czasie przedsiębiorcy szukają raczej źródeł finansowania raczej poza giełdą. W tym roku na głównym parkiecie warszawskiej giełdy pojawiło się jedynie sześć firm. Łączna wartość przeprowadzonych przez nie ofert akcji to niecałe 50 mln zł.