Prace nad tym aktem prawnym ogłosiło Ministerstwo Rozwoju. Powodem jego stworzenia jest koronawirus. I wynikająca z jego rozprzestrzeniania się konieczność wsparcia przedsiębiorców.

Rozwiązania, które znajdą się w specustawie, będą miały różny wymiar. I dotkną m.in. podatków, ZUS, ochrony rynku pracy czy zasiłków chorobowych i opiekuńczych.

Jakie zmiany w podatkach w związku z koronawirusem

Co się zmieni w podatkach? Okazuje się, że całkiem sporo. Przede wszystkim zostanie przesunięty na 1 lipca 2020 r. termin wdrożenia nowego JPK_VAT.

Od 1 kwietnia obowiązkowo miały go stosować duże firmy. Pozostałe, czyli średnie i małe przedsiębiorstwa, mogły od tego dnia stosować go dobrowolnie. Dla nich obowiązkowe nowe rozliczenia miały być wprowadzone od 1 lipca 2020 r. Nowy JPK_VAT zastąpi dzisiejszy JPK i deklaracje VAT (VAT-7 i VAT-7K).

Jeśli o terminach mowa, warto wskazać, że również na 1 lipca zostanie przesunięty termin obowiązkowego zgłoszenia firm do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Obowiązek ten wprowadziła ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy.

Przedsiębiorcy mogą także liczyć na ułatwienia w split payment przy zawieszaniu prowadzenia działalności gospodarczej.

Nowe możliwości odliczenia kosztów

Dodatkowo ma zostać wprowadzona możliwość zaliczania do kosztów podatkowych wydatków związanych z anulowaniem wycieczek w stosunku do branż dotkniętych skutkami kryzysu wywołanych przez COVID-19. Będzie też można odliczać „wstecz” straty od dochodu (tj. straty z 2020 od 2019).

Przypomnijmy, że stratę poniesioną z działalności gospodarczej w danym roku możemy odjąć od dochodu osiągniętego w ciągu następnych pięciu lat.

Zniesiona ma też zostać opłata prolongacyjna i zmieni się schemat pomocy publicznej, który zostanie rozszerzony dla MŚP i dużych firm.

Na razie znamy tylko propozycje rozwiązań, które znajdą się w specustawie. Projekt gotowych rozwiązań jeszcze nie ujrzał światła dziennego. Według zapowiedzi resortu rozwoju, ma to nastapić w przyszłym tygodniu. Wtedy będzie można w pełni ocenić skutki nowych propozycji dla przedsiębiorców.