W marcu 2020 r., w porównaniu do tego samego miesiąca w roku ubiegłym, włoski eksport odnotował spadek o 13,9 proc. (import: -12,4 proc.). Wyniki roczne dla handlu zagranicznego Włoch z krajami pozaeuropejskimi to dla importu spadek o 19,8 proc. Zaś dla eksportu negatywna zmiana sięga aż 12,7 proc.

Rekordowe spadki eksportu i importu

Są to rekordowe spadki w skali roku. Takich wyników dla eksportu Włochy nie odnotowały od 20 lat (w kwietniu 1999 było to -12,9 proc.).

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Włoski dekret płynności. Co da firmom?

Dane dotyczące importu również pobiły negatywny rekord. Miesięcznego spadku o 12,4 proc. nie odnotowano we Włoszech aż od 1993 roku.

Roczny trend dla importu z wynikiem -19,8 proc. jest największym spadkiem od stycznia 2009 r.

Prognozy dla włoskiego eksportu

Jakie są zatem prognozy oraz pomysły na ratowanie włoskiego eksportu?

Optymistyczne przewidywania mówią o zaciskaniu zębów przez włoskich eksporterów jedynie w pierwszej połowie 2020 roku. A także liczą na jego intensywny wzrost w drugim półroczu.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Włoska tarcza dla firm

Takie zdanie wyrażają zwolennicy teorii, według której włoski eksport jest wystarczająco silny, aby wyjść w krótkim czasie z kryzysu. Gdyż wyrobił już sobie „odpowiednie przeciwciała”.

Czy sama odporność włoskich eksporterów, dotychczasowa pozycja na światowym rynku i włoskie wyroby „excellence” wystarczą, aby w krótkim okresie czasu wrócić do wyników eksportowych sprzed pandemii?

Głosy i doświadczenia włoskich firm po pierwszych miesiącach pandemii są bardzo podobne. Początek kłopotów zaczynał się dla nich zmniejszeniem zamówień na rynku włoskim.

CZYTAJ TAKŻE: Włoskie firmy w czasach pandemii koronawirusa

Potem kolejny cios dotykał eksportu, poprzez radykalne zmniejszenie i anulowanie zamówień ze strony odbiorców zagranicznych.

Raport o sytuacji włoskich eksporterów

Promos Italia, Agencja zrzeszająca włoskie izby handlowe i zajmująca się wspieraniem eksportu, opublikowała raport o sytuacji włoskich eksporterów w związku z międzynarodowymi obostrzeniami z powodu koronawirusa.

CZYTAJ TAKŻE: ZEA. Kryzys szansą dla polskiego sektora cybersecurity

Wśród 600 przebadanych firm jedynie dla 30 proc. poniesione szkody w eksporcie są nadal nieznaczne. Tzn. następuje spowolnienie kontaktu z odbiorcami lub zmiana obrotów jedynie na wybranych rynkach.

Natomiast aż 70 proc. badanych firm odnotowało drastyczne straty w sprzedaży na rynkach zagranicznych. Tylko w ciągu miesiąca straciły one ok. 40 proc. obrotów z eksportu.

Pomysły ratowania włoskich eksporterów

Trudna sytuacja, w jakiej znalazła się nie tylko włoska, ale i światowa gospodarka, wymaga podjęcia na poziomie rządów odpowiednich decyzji wspierających.

CZYTAJ TAKŻE: Co eksportować z Polski do Iranu podczas pandemii

Włoskie remedium dla eksporterów zostało przedstawione przez rząd Giuseppe Conte w dekretach Cura Italia oraz Decreto liquidità. Oferuje ono eksporterom pomoc w wysokości 200 mld euro.

Należy oczywiście doprecyzować, że nie są to dotacje, ale pomoc państwa w formie gwarancji dla banków i instytucji finansowych, które udzielą pożyczek eksporterom. 200 mld euro dotyczy zatem gwarancji dla włoskich firm eksportujących, które zechcą skorzystać z preferencyjnych kredytów na umocnienie swojej sprzedaży oraz zwiększenie bezpieczeństwa w transakcjach międzynarodowych.

Jak w praktyce będzie przebiegało udzielanie kredytów objętych gwarancją?

Zgodnie z instrukcją włoskiego Ministerstwa Finansów, zobowiązania ubezpieczeniowe dla włoskiego eksportu udzielane przez SACE, czyli włoski Instytut Ubezpieczeń Handlu Zagranicznego, zostaną objęte w 90 proc. gwarancją państwa. Instytut SACE będzie odpowiadał jedynie za 10 proc. wartości zabezpieczeń.

CZYTAJ TAKŻE: Wielkie targi w Chinach przenoszą się do sieci

O objęte gwarancją kredyty będzie się można ubiegać do 31 grudnia 2020 r. Tutaj Instytut Ubezpieczeń Handlu Zagranicznego umieścił informacje o tym jak udzielane będą gwarancje kredytowe.

Procedura składa się z czterech kroków:

  1. Firma zwraca się do banku lub instytucji finansowej o udzielenie kredytu objętego gwarancją SACE zabezpieczoną przez państwo.
  2. Pożyczkodawca weryfikuje złożony wniosek i sprawdza, czy firma spełnia kryteria dla udzielenia kredytu. Jeżeli ocena przedsiębiorcy wypada pozytywnie, bank wprowadza wniosek online o gwarancję SACE poprzez stworzony w tym celu portal internetowy.
  3. Instytut SACE analizuje wniosek i jeżeli wynik jest pozytywny, nadaje kredytowi kod identyfikacyjny (CUI) i wystawia gwarancję zabezpieczoną przez państwo.
  4. Bank lub instytucja finansowa udzielają przedsiębiorcy kredytu objętego gwarancją SACE i zabezpieczoną przez państwo.

CZYTAJ TAKŻE: Praca w biurze podczas epidemii koronawirusa – praktyki z Chin

Włoscy przedsiębiorcy tutaj mogą sprawdzić w jaki sposób należy ubiegać się o kredyt dla eksporterów objęty gwarancją państwa. Mogą także skorzystać z kalkulatora, pozwalającego wstępnie oszacować, w jakiej wysokości może on im być przyznany.

Autorka jest doradcą podatkowym i księgowym. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego w Maceracie – Studio Tributarista Anna Czerwińska, partner Studio Farina &Torresi.