Transakcja nie jest przypadkowa. Verestro od wielu lat współpracowało z Mastercard. Ich drogi zeszły się w 2011 r. Innowacyjna firma z branży płatniczej od tego czasu mocno się rozrosła. Poza centralą w Warszawie ma biura w: Sofii, Nowym Jorku i São Paulo.

CZYTAJ TAKŻE: Start-up produkujący soki z nowym inwestorem

Choć klientów ma już czterech kontynentach to planuje dalszy międzynarodowy rozwój. I właśnie w ekspansji jej technologii płatniczych na nowe rynki mają pomóc pieniądze od Mastercard. Wartości inwestycji strony nie ujawniły.

Większość przychodów z zagranicy

Verestro specjalizuje się w rozwijaniu, integracji i zarządzaniu API dla banków i partnerów fintech, np.: płatności NFC, HCE, QR i tzw. person-to-person, a także rozwiązań lojalnościowych, czy kart wirtualnych. Rozwiązania spółki obecne są na ponad dwudziestu rynkach. Przy czym aż 85 proc. przychodów start-upu pochodzi z działań na rynkach zagranicznych.

CZYTAJ TAKŻE: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach

– Polska jest rynkiem zaawansowanym, jeśli chodzi o rozwój płatności bezgotówkowych, szczególnie zbliżeniowych. To czyni nasz kraj doskonałym kandydatem na regionalny fintechowy hub, w którym rozwijają się obiecujące spółki z obszaru płatności, z potencjałem międzynarodowego sukcesu – komentuje Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard Europe.

To nie pierwsza transakcja Mastercard

Gigant na koncie ma już wsparcie kilku polskich innowacyjnych przedsięwzięć. Poza Verestro to m.in. Blik, czyli Polski Standard Płatności. Mastercard jest też partnerem ZEN, Twisto, Aion, DiPocket czy Trevica (obecnie Mastercard Payment Transaction Services). Mastercard jest ponadto jednym z założycieli The Heart, platformy współpracy biznesowej z siedzibą w Warszawie, ułatwiającej start-upom nawiązanie partnerstw z korporacjami.

CZYTAJ TAKŻE: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

Verestro kieruje Krzysztof Drzyzga. Przewodniczącym rady nadzorczej jest znany inwestor Cezary Smorszczewski, kiedyś współzałożyciel Alior Banku oraz prezes MCI Capital, a także m.in. członek zarządu Orlenu.

CZYTAJ TAKŻE: Cztery startupy z Polski w półfinałach prestiżowych konkursów

– Inwestując w ówczesny uPaid i angażując się osobiście w spółkę zakładałem jej rozwój międzynarodowy i przyciągnięcie znaczącego inwestora z sektora finansowego. Dzisiaj mówimy o silnym organicznym rozwoju w kolejnych dwudziestu krajach na świecie i, w perspektywie roku, o IPO na rynkach zagranicznych – podkreśla Smorszczewski.