To wynik EIT Health Catapult europejskiego konkursu dla start-upów z obszaru zdrowia, biotechnologii, digital health i technologii medycznych. UVera, zwyciężyła w kategorii Biotech, otrzymując 40 tys. euro na dalszy rozwój unikalnego naturalnego komponentu, który chroni przed całym spektrum promieniowania słonecznego. Dodatkowo UVera otrzyma wsparcie sponsorów i nagrodę specjalną NASDAQ. To kolejna nagroda dla polskiej innowacji, która zdobywa coraz szersze uznanie na całym świecie.

Najlepsi z najlepszych

W tegorocznej edycji konkursu dla najbardziej obiecujących innowacji z obszaru medycyny i opieki zdrowotnej – EIT Health Catapult, wyłoniono dziewięć najlepszych rozwiązań w Europie.

UVera była najlepsza w kategorii Biotech. W finale pokonała zespoły z Wielkiej Brytanii i Austrii. Opracowana przez Polaków substancja to naturalny, wysoce wydajny i łatwy w aplikacji UV protektor o wyjątkowej stabilności i szerokim spektrum działania przed promieniowaniem słonecznym UV (promienie UVA, UVB, UVC). To przełom, bo obecnie stosowane filtry UV, tworzone przemysłowo, nie są obojętne dla zdrowia i środowiska. Mogą powodować uszkodzenia DNA, zwiększać ryzyko raka skóry, gromadzić się w tkankach i powodować reakcje alergiczne. Dodatkowo, nie są obojętne dla środowiska. W czasie kąpieli filtry są zmywane i trafiają do ekosystemu morskiego.

CZYTAJ TEŻ: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach

Szacuje się, że tylko w 2019 r. sprzedano 1,2 mld sztuk kremów do opalania o składzie, który nie jest obojętny dla środowiska. Coraz więcej krajów zakazuje stosowania niektórych produktów do opalania w basenach wodnych. Tak jest m.in. na Hawajach i Florydzie. Innowacja opracowana przez polski start-up rozwiązuje oba problemy, gdyż filtr stworzony przez UVerę jest bezpieczny dla ludzi i środowiska.

UVera otrzyma grant 40 tys. euro oraz dodatkowe 10 tys. euro dzięki zdobytej podczas konkursu nagrodzie publiczności. UVera zostanie także zaprezentowana inwestorom w globalnym centrum finansowym – NASDAQ Tower w Nowym Jorku.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

– To jest nasz rok! W lipcu zdobyliśmy prestiżowy grant EIC Accelerator „Green Deal” w kwocie 2,5 mln euro na budowę pilotażowego zakładu produkcyjnego. Teraz zdobyliśmy pierwsze miejsce we flagowym konkursie EIT Health Catapult dla innowacyjnych start-up’ów z dziedziny biotechnologii. Nasze rozwiązanie zostanie zaprezentowane w sercu biznesu Nowego Jorku. Z ekscytacją patrzymy w przyszłość! – mówi dr Magdalena Jander, prezes UVera SA.

Od konkursu do zdrowego trybu życia

EIT Health Catapult to jeden z aż 23 programów akceleracyjnych jakie EIT Health uruchomiło w 2020 r. Wszystkie te inicjatywy łączy jeden cel – poszukiwanie i rozwój innowacji, które przyczyniają się do poprawy diagnostyki i leczenia pacjentów, ale też prowadzenia zdrowego trybu życia.

Tegoroczna edycja EIT Health Catapult koncentrowała się na diagnostyce i poprawie jakości opieki zdrowotnej. Wśród rozwijanych innowacji pojawiły się takie pomysły jak projekt chemioterapii nowej generacji, czy systemy wczesnego wykrywania objawów dziecięcego zapalenia opon mózgowych. Program Catapult to punkt startowy do dalszego rozwoju innowacji. Firma Sparing Vision, jeden z poprzednich zwycięzców konkursu, dzięki wygranej pozyskała 44,5 mln euro finansowania od inwestorów. Sparing Vision pracuje nad genowymi terapiami pomagającymi w leczeniu różnych, chronicznych chorób oczu.

CZYTAJ TEŻ: Inteligentny kosz na śmieci trafi na polski rynek

W ciągu pięciu edycji w programie wzięło udział 189 start-upów z 47 krajów, ponad 3 tys. ekspertów z obszaru healthcare z całej Europy i ponad 400 inwestorów.

Tegoroczni zwycięzcy

Firmy i projekty nagrodzone w tym roku to:

Kategoria Biotech:

  1. miejsce: UVera (Polska) – ekologiczna i oparta o naturalne bakterie ochrona skóry przed promieniami UV.
  2. miejsce: PhagoMed (Austria) – ukierunkowane środki przeciwbakteryjne do leczenia wyniszczających chorób.
  3. miejsce: Gelmetix (Wielka Brytania) – żele bioindukcyjne, które modyfikują zachowanie komórek w celu leczenia pacjentów cierpiących na przewlekły ból krzyża i chorobę zwyrodnieniową stawów.

Kategoria Medtech:

  1. miejsce: NBS Newborn Solutions (Hiszpania) – urządzenia i oprogramowanie do nieinwazyjnego wykrywania i monitorowania chorób zakaźnych w surowiczych płynach ustrojowych.
  2. miejsce: Stl B.V. (Holandia) – orteza, która stabilizuje drżenie rąk dzięki zastosowaniu „antywibracji”, technologii podobnej do redukcji szumów.
  3. miejsce: Gradient Denervation Technologies (Francja) – minimalnie inwazyjne podejście do leczenia nadciśnienia płucnego.

Kategoria Digital Health:

  1. miejsce: Methinks Software S.L. (Hiszpania) – oprogramowanie do diagnostyki obrazowej umożliwiające wykrycie udaru bez stosowania kontrastu, co skraca czas potrzebny na rozpoczęcie leczenia z 1 godziny do 30 minut.
  2. miejsce: Popit (Finlandia) – urządzenie monitorujące przyjmowanie leków w celu redukcji problemu nieprzestrzegania zaleceń lekarskich i zapominania o przyjmowaniu medykamentów.
  3. miejsce: PatchAi (Włochy) – oparte o sztuczną inteligencję oprogramowanie wspierające pacjentów (np. wirtualny asystent uczestników testów klinicznych nowych leków).