Plan dla Pracy i Rozwoju przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii jest kompleksowym programem odbudowy gospodarki po pandemii. Zawiera on szereg już istniejących i działających rozwiązań, a także oferuje nowe mechanizmy. Wszystko po to, aby maksymalnie złagodzić szok gospodarczy wymuszony koniecznymi obostrzeniami sanitarnymi i ograniczeniami przedsiębiorczości. Plan zawiera konkretne propozycje ujęte w trzech kluczowych filarach:

  1. bezpośrednia pomoc,
  2. nowy kierunek,
  3. impuls rozwojowy.
""

firma.rp.pl

Firmę przestawić na nowe tory

Już widać, że postcovidowa rzeczywistość będzie inna niż nasze życie przed pandemią. Wiele rozwiązań, których przyspieszenie wdrożenia wymusiła pandemia, może zostać z nami także po jej zakończeniu. Już dziś wiemy, że cyfryzacja wielu procesów czy praca zdalna nie znikną wraz z wygaśnięciem pandemii. Wymuszona przez nią zmiana modelu polskiej gospodarki na bardziej cyfrowy staje się codziennością wielu polskich firm, które muszą w szybkim tempie wprowadzać i wdrażać nowe rozwiązania. Dla części firm to ogromna szansa na rozwój i zdobywanie nowych rynków, ale część przedsiębiorstw digitalizację postrzega w kategorii dużego wyzwania. Rozwiązania w ramach filaru Planu dla Pracy i Rozwoju – „Nowy kierunek” mają pomóc przedsiębiorcom postawionym w nowej, niecodziennej dla nich sytuacji dostosować się do realiów rynku, zmienić model prowadzenia firmy, przenieść działalność do sieci czy rozpocząć funkcjonowanie na całkiem innych, nowych zasadach.

CZYTAJ TEŻ: Plan, który pomoże naszej gospodarce

Pomoc obejmuje też osoby, które straciły pracę i poszukują odpowiednich szkoleń albo mają na siebie pomysł i chcą założyć działalność gospodarczą. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce wyciągnąć do nich pomocną dłoń i dać im drugą szansę.

Nowe życie biznesu

W tym filarze znalazły się rozwiązania określone Polityką Nowej Szansy, polegające na wsparciu firm z długotrwałymi problemami – to uzupełnienie tarcz antykryzysowych, które pomagają firmom w doraźnych kłopotach spowodowanych pandemią. Resort zaplanował na ten cel 120 mln zł przez 10 lat + minimum 600 mln zł rocznie z funduszu covidowego do końca 2021 r. Pomoc dla przedsiębiorców niewypłacalnych albo zagrożonych niewypłacalnością wprowadza trzy różne instrumenty wsparcia o charakterze krótko-, średnio- i długoterminowym:

  1. pomoc na ratowanie,
  2. tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne,
  3. pomoc na restrukturyzację.

W filarze umieszczono też rozwiązanie nazwane „Nowy start”. To pomoc przedsiębiorcom, którzy ponieśli porażkę biznesową i ponownie rozpoczęli działalność gospodarczą. Obejmuje ona przede wszystkim działania szkoleniowe i doradcze. W tym szkolenia z zakresu:

• technik analiz, w tym przyczyn niepowodzenia w ramach poprzedniej działalności gospodarczej, planowania kierunków rozwoju przedsiębiorstwa oraz sposobu analizy luk kompetencyjnych na poziomie przedsiębiorstwa biorącego udział w projekcie;

• szkolenia dotyczące wsparcia w prowadzeniu obecnej działalności gospodarczej;

• działania doradcze związane bezpośrednio z działaniami szkoleniowymi, o których mowa w powyższych punktach, tj. doradztwo poszkoleniowe.

Ministerstwo zawarło w tej części Planu dla Pracy i Rozwoju także program aktywizacji zawodowej bezrobotnych „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” oferujący niskooprocentowane pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego. W filarze „Nowy kierunek” umieszczono także dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej dla osób, które straciły pracę, a chciałyby założyć własny biznes. To jednorazowe wsparcie na uruchomienie działalności gospodarczej w wysokości do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

W tej części planu znalazł się także program „Poland. Business Harbour” skierowany do osób z branży IT, które chciałyby przenieść swój biznes z Białorusi do Polski. Program oferuje możliwość wsparcia m.in. doradczego i informacyjnego w podjęciu działalności w naszym kraju. Tym, którzy zamierzają z niego skorzystać, a wobec których Polska nie stosuje specjalnego ustawodawstwa fiskalnego, będą przysługiwały zachęty i ułatwienia oferowane każdej firmie informatycznej w Polsce.

CZYTAJ TEŻ: Plan dla Pracy i Rozwoju – bezpośrednia pomoc dla firm

Resort zachęca ponadto do skorzystania z platformy Biznes.gov.pl, która jest hubem informacyjno-usługowym dla MŚP. Biznes.gov.pl oferuje przedsiębiorcom prowadzenie swojej działalności online, w jednym miejscu, w tzw. „Koncie przedsiębiorcy”. Już dziś przedsiębiorca, który posiada lub założy konto na Biznes.gov.pl, może w nim sprawdzić swój wpis do rejestru CEIDG i dokonać zmian we wpisie bez potrzeby odwiedzania rejestru ceidg.gov.pl. Natomiast potencjalny przedsiębiorca może już założyć działalność gospodarczą w intuicyjnym kreatorze na Biznes.gov.pl. Na portalu znajduje się szereg usług online, które pomagają usprawnić prowadzenie biznesu online oraz praktyczne treści merytoryczne – artykuły i opisy usług. Dużą wartością Biznes.gov.pl jest Centrum Pomocy Przedsiębiorcy, czyli infolinia, na której konsultanci odpowiadają na pytania i wątpliwości przedsiębiorców.

Dowiedz się więcej na: www.LiczaSieKonkrety.gov.pl

Materiał przygotowany we współpracy z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii.

""

firma.rp.pl