Wybrano już 15 najnowszych tech-innowacji w dziedzinie zdrowia w konkursie InnoStars Awards. Wśród wyróżnionych projektów znalazł się Polski PhotoBioCure. To technologia, która może całkowicie zrewolucjonizować operacyjne zabiegi rekonstrukcji tkanek miękkich, w tym leczenie przepukliny.

PhotoBioCure, czyli przepuklina bez operacji

Przepukliny to zjawisko masowe. W ostatnich miesiącach problem ten dotknął np. najlepszego polskiego piłkarza Roberta Lewandowskiego. W Polsce wykonuje się ok. 40 tys. operacji przepuklin rocznie. Schorzenie te powstaje w wyniku nieprawidłowego przemieszczenia się narządów wewnątrz ciała. Zaś leczenie polega na operacyjnej rekonstrukcji tkanek miękkich. Opracowana w Polsce technologia PhotoBioCure pozwala na uniknięcie inwazyjnej operacji. Metoda polega na wstrzyknięciu materiału, który pod wpływem światła przybiera formę elastycznej łatki, która uzupełnia uszkodzone tkanki i powłoki ciała.

PhotoBioCure w gronie półfinalistów

Polski PhotoBioCure to jeden z piętnastu projektów, które dotarły do półfinału InnoStars Awards. To konkurs organizowany przez EIT Health, największe w Europie partnerstwo publiczno-prywatne działające w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej. InnoStars Awards jest jednym z najważniejszych europejskich programów akceleracyjnych skierowanym do start-upów branży medycznej i około zdrowotnej, znajdujących się we wczesnej fazie rozwoju – posiadających działający prototyp lub MVP (minimum viable product – wersja „beta” z niezbędnym minimum funkcjonalności).

CZYTAJ TEŻ: UVera wygrywa. Polski start-up najlepszy w Europie

Tegoroczna edycja InnoStars Awards cieszy się dużym powodzeniem. Liczba zgłoszeń jest o 47 proc. wyższa niż rok temu. – Z każdą kolejną edycją InnoStars Awards odkrywamy innowacyjne rozwiązania technologiczno-zdrowotne. Wiele z nich odpowiada na palące problemy chirurgii, diabetologii czy np. genetyki, ale są też takie, które poprzez nowe technologie czy nowe materiały nie wprowadzają być może rewolucyjnej zmiany, ale mogą w znacznym stopniu poprawić jakość życia pacjentów czy chociażby poprawić dokładność diagnostyki – mówi Mikołaj Gurdała, reprezentujący EIT Health w Polsce.

– W tym roku otrzymaliśmy prawie 50 proc. zgłoszeń więcej niż w latach ubiegłych. Pandemia dostarczyła innowatorom dodatkowej motywacji do zmierzenia się z problemami współczesnej medycyny. Klucz do sukcesu to wyposażenie zespołów badawczo-rozwojowych w umiejętności biznesowe, umożliwienie im dostępu do sieci kontaktów i wzmocnienie międzynarodowej rozpoznawalności. To esencja tego, co robimy w ramach InnoStars Awards – dodaje Gurdała.

CZYTAJ TEŻ: Bredpaki, czyli opakowania do zjedzenia z posiłkiem

Wśród projektów-półfinalistów InnoStars Awards 2021 znalazły się też rozwiązania z: Estonii, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Portugalii, Rumunii, Węgier i Włoch. Wśród nich są takie pomysły jak oparta o sztuczną inteligencję i trójwymiarowe obrazowanie diagnostyka serca, płuc i wątroby, nowe terapie onkologiczne oraz rozwiązania diagnostyczne, które mogą pomóc wykrywać wczesne symptomy demencji na podstawie obrazów rezonansu magnetycznego mózgu.

InnoStars Awards – jakie nagrody?

Półfinaliści InnoStars Awards otrzymają 25 tys. euro w postaci tzw. smart money oraz intensywny trening umiejętności biznesowych przy wsparciu mentoringowym ekspertów EIT Health.

CZYTAJ TEŻ: Inteligentny kosz na śmieci trafi na polski rynek

Do finału zakwalifikuje się dziesięć najlepszych projektów, które powalczą o dodatkowe środki finansowe (do 25 tys. euro) oraz dostęp do największej sieci innowatorów EIT Health: Investor Network, Living Labs oraz Test Beds Network. Dodatkowo, dwadzieścia wybranych zespołów otrzyma wsparcie mentoringowe oraz 4 tys. euro dodatkowego dofinansowania.