Aktualizacja: 20.11.2019 15:18 Publikacja: 20.11.2019 15:45
Foto: 123RF
Część pracodawców wykorzystuje zapisy z monitoringu wizyjnego w celu bieżącej kontroli poziomu bezpieczeństwa pracowników oraz do celów szkoleniowo-edukacyjnych z zakresu bhp. Dotyczy to np. zarejestrowanych prób ewakuacji, które służą do prezentacji szkoleniowych obrazujących sposób poprawnego zachowania się pracowników. Te zapisy są wykorzystywane zarówno jako zdjęcia, jak i nagrania wideo.
Nasuwają się pytania o legalność takich działań i konieczność spełnienia przesłanek wynikających zarówno z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (DzUrz UE L z 2016 r. nr 119, s. 1 ze zm.; RODO), jak i ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: ustawa o prawie autorskim).
W biurowcach nie gasi się już światła o 23:00. Praca po godzinach przeniosła się do domów.
Praca w dni wolne jest ściśle uregulowana i powinna być zrekompensowana. Pracodawca, który tego nie dopilnuje, m...
W tym roku 3 maja wypada w sobotę. Kiedy pracownikowi należy się wolne?
Częstym przedmiotem sporów z ZUS jest wysokość wynagrodzenia ustalonego przez strony w umowie o pracę. W razie z...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Na co zwrócić uwagę, by umowa podpisana z samozatrudnionym była zgodna z prawem? Błąd może pociągnąć za sobą kon...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas